Z wizytą w Państwie Środka.
Przeszłość i teraźniejszość Chin w cyklu dokumentalnym CANAL+ DISCOVERY

pt 9 czerwca 2017

Jeden kraj, tysiące lat historii i miliardy indywidualnych opowieści. W czerwcu CANAL+ DISCOVERY zaprosi swoich widzów w niezwykłą podróż do Chin, zarówno tych pradawnych, jak i współczesnych.


Widzowie dowiedzą się kim są „Chińscy Van Goghowie”, a także poznają odpowiedź na pytanie czy „Zapomniana cesarzowa Chin” rzeczywiście zasłużyła na przydomek „krwawa”? Premiery w niedziele 4 i 11 czerwca o godzinie 21:30. Tylko w CANAL+ DISCOVERY.

Vincent van Gogh sprzedał w swoim życiu tylko jeden obraz, 127 lat po jego śmierci produkowane przez chińskich kopistów „Van Gogsy” sprzedają się natomiast w tysiącach egzemplarzy na całym świecie i można je znaleźć na ulicach niemalże każdego większego miasta. Opowiadający o jednym z najpotężniejszych, ale i najbardziej różnorodnych państw na świecie cykl dokumentalny rozpocznie film „Chińscy Van Goghowie”. Historia chłopskich malarzy, którzy po latach odtwarzania zachodnich arcydzieł, postanawiają wybić się na artystyczną niezależność. Patronem ich różnych ścieżek rozwoju staje się właśnie kopiowany wcześniej van Gogh. Jego sztuka, życie i legenda motywują bohaterów do spełnienia własnych marzeń: od „Made in China” do „Created in China”.

Bohaterką drugiej opowieści będzie „Zapomniana Cesarzowa Chin”, czyli Wu Zetian - jedyna w historii Chin kobieta, która zasiadła na cesarskim tronie. Nazywano ją morderczynią, tyranką, potworem i przez lata odmawiano wszelkich zasług. Historycy potępili ją i obarczyli odpowiedzialnością za doprowadzenie Chin na skraj ruiny. Przez ponad tysiąc lat ich werdykt był niezmienny. Nadszedł jednak czas na weryfikacje twardych sądów… Dzięki pracy archeologów, którzy odkryli zapomniane grobowce, pałace i twierdze z czasów cesarzowej Tang, na światło dzienne wychodzą kolejne ukrywane dotąd fakty. Korzystając z najnowszych technik archeologicznych i naukowych badacze wspólnie opracowują nową, prawdziwą historię Chin, która jak się okazuje, nie tylko nie pogrążyła swojego państwa, ale wręcz uczyniła z niego prawdziwe supermocarstwo.


POLECANE

 

Parasite

CZ / 4 CZERWCA / 20:00 / CANAL+ FILM
 

Ból i blask

PT / 5 CZERWCA / 01:50 / CANAL+ FILM
 

Legiony

ND / 7 CZERWCA / 22:30 / CANAL+ FAMILY
 

Maiden

CZ / 4 CZERWCA / 11:25 / CANAL+1