ZAKOŃCZYŁY SIĘ ZDJĘCIA DO PIERWSZEGO ODCINKA SERIALU CANAL+ „MISJA AFGANISTAN”

cz 3 listopada 2011

Po 7 pracowitych dniach padł ostatni klaps na planie pierwszego odcinka serialu „Misja Afganistan” realizowanego na zlecenie CANAL+ przez Akson Studio. Produkcję reżyseruje Grzegorz Kuczeriszka. W roli głównej występuje Paweł Małaszyński. Kolejne odcinki będą kręcone od kwietnia do sierpnia 2012, a emisja w CANAL+ planowana jest po wakacjach.

Na planie zdjęciowym pierwszego odcinka „Misji Afganistan” spędziliśmy ponad sto intensywnych godzin. Niskie temperatury, ściśle wypełniony harmonogram każdego dnia i praca z użyciem profesjonalnego sprzętu wojskowego były emocjonującym, lecz niełatwym doświadczeniem. Wszyscy włożyliśmy wiele wysiłku, aby nasza gra w jak najbardziej realistyczny i wiarygodny sposób oddawała sytuację, w której znaleźli się bohaterowie serialu - powiedział Paweł Małaszyński, odtwórca głównej roli.


Obok Pawła Małaszyńskiego w pierwszoplanowych rolach występują: Tomasz Schuchardt, Eryk Lubos, Piotr Rogucki, Mikołaj Krawczyk, Sebastian Fabijański, Marcin Piętowski, Dawid Zawadzki i Piotr Michalski. W pierwszym odcinku zagrali także: Joanna Gleń (dziewczyna Pawła), Małgorzata Zajączkowska i Marek Lewandowski (rodzice).


Plan zdjęciowy pierwszego odcinka stanowiły przede wszystkim obiekty poligonowe. Realizacja zdjęć w tak specyficznym otoczeniu i z użyciem specjalistycznego sprzętu wymagały od aktorów skupienia i bardzo dobrej kondycji fizycznej. Zdjęcia były kręcone w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu, 17. Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej Międzyrzecz-Wędrzyn oraz w Warszawie. Głównym konsultantem był kpt. Artur Pinkowski – oficer prasowy 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej Międzyrzecz-Wędrzyn. Aktorów instruowali doświadczeni żołnierze zarówno z 17BZ jak i 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, którzy wcześniej pełnili służbę w Afganistanie. Wykorzystano m.in. tor psychologiczny, Ośrodek Zurbanizowany, strzelnicę oraz budynki koszarowe 17BZ. Ważnym elementem był sprzęt wojskowy: w serialu po raz pierwszy w historii polskiej telewizji na planie pojawiły się transportery opancerzone „Rosomak” oraz samolot transportowy „Herkules”. Bohaterowie używali również słynnych Hummerów i różnego rodzaju broni osobistej. Profesjonalne wojskowe umundurowanie zapewnili Małgorzata Gwiazdecka i Maciej Pakuła, a charakteryzację wykonał Tomasz Matraszek. Kolejnych dwanaście odcinków „Misji Afganistan” będzie kręconych od kwietnia do sierpnia 2012, m.in. w prawdziwych pustynnych krajobrazach zagranicą. Film na zlecenie CANAL+ realizuje Akson Studio.


Głównym bohaterem „Misji Afganistan” jest porucznik Paweł Konaszewicz (Paweł Małaszyński), który obejmuje dowództwo nad plutonem pierwszej kompanii piechoty zmechanizowanej wyjeżdżającej do Afganistanu. Jest to dla niego pierwszy przydział po szkole oficerskiej. Musi nauczyć się dowodzić i zdobyć zaufanie podległych mu żołnierzy, którzy uważają, że pozycję zdobył dzięki ojcu, byłemu generałowi. W pierwszym odcinku poznajemy członków plutonu i powody, dla których zdecydowali się na wyjazd. Niektórzy traktują misję jak męską przygodę, inni jak patriotyczny obowiązek czy po prostu wojskową służbę, a jeszcze inni chcą załatwiać na niej osobiste porachunki. Już wkrótce przyjdzie im zmierzyć się z trudną rzeczywistością, własnymi problemami i dylematami życiowymi i nauczyć się, że przetrwać mogą tylko razem.


fot. M.Makowski


CZYTAJ TAKŻE:

SERIAL "MISJA AFGANISTAN" UKOŃCZONY - PREMIERA W CANAL+ 14 PAŹDZIERNIKA

AKTORZY SERIALU CANAL+ "MISJA AFGANISTAN" NA SZKOLENIU WOJSKOWYM

KAMERA! AKCJA! - PIERWSZY KLAPS NA PLANIE ZDJĘCIOWYM SERIALU „MISJA AFGANISTAN”

RUSZYŁA PRODUKCJA SERIALU CANAL+ „MISJA AFGANISTAN”

POLECANE

 

Supernova

ND / 1 LISTOPADA / 22:55 / CANAL+ PREMIUM
 

Obywatel Jones

CZ / 5 LISTOPADA / 21:30 / CANAL+ FILM
 

John Wick 3

SO / 31 PAŹDZIERNIKA / 23:50 / CANAL+1