ZWYCIĘZCA OSCARÓW® „ZNIEWOLONY. 12 YEARS A SLAVE” PO RAZ PIERWSZY W TELEWIZJI. TYLKO W CANAL+

cz 12 lutego 2015

CANAL+ pokaże dramat w reżyserii Steve’a McQueena „Zniewolony. 12 Years A Slave” w sobotę 21 lutego 2015 roku, o godz. 21:00. Zwycięzca Oscara® 2014 w kategorii najlepsza produkcja roku jest jednym z najważniejszych filmów pokazanych w lutym na CANAL+ w ramach cyklu filmów oscarowych. Innymi oscarowymi produkcjami pokazywanymi w lutym są m.in. „Witaj w klubie”, „Sierpień w hrabstwie Osage” czy „Tajemnica Filomeny”.Zwieńczeniem oscarowego miesiąca w CANAL+ będzie transmisja z gali wręczenia Oscarów 2015, w nocy z 22 na 23 lutego, o godz. 1:55. Będzie ona dostępna dla wszystkich abonentów nc+, czyli nawet dla tych, którzy na co dzień nie mają kanałów CANAL+ w swoich pakietach.Oparty na faktach, nagrodzony trzema Oscarami® 2014 „Zniewolony” jest ekranizacją opublikowanych w 1853 roku wstrząsających wspomnień Solomona Northupa. Ten czarnoskórego nowojorskiego muzyk został porwany, wywieziony na południe USA i sprzedany do niewoli. Film zdobył 9 nominacji do Oscara, w tym za reżyserię oraz role Chiwetela Ejiofora i Michaela Fassbendera. „Zniewolony” wygrał statuetki w 3 kategoriach: za scenariusz autorstwa Johna Ridleya, rolę Lupity Nyong’o i za najlepszą produkcja roku. Steve McQueen przeszedł tym samym do historii jako pierwszy czarnoskóry reżyser i producent filmu-laureata w najważniejszej oscarowej kategorii. Dla debiutującej Lupity Nyong’o kreacja posłusznej niewolnicy Patsey była jej pierwszą rolą po skończeniu szkoły aktorskiej. W rywalizacji o Oscara pokonała takie rywalki, jak Jennifer Lawrence za „American Hustle”, Julia Roberts za „Sierpień w hrabstwie Osage” czy Sally Hawkins za „Blue Jasmine”.Steve McQueen zasłynął takimi obrazami, jak „Głód” (2008), przedstawiający ostatnie miesiące życia wojownika IRA Bobby'ego Sandsa czy przewrotny „Wstyd” (2011), opowiadający o uzależnieniu od seksu. W obu filmach główną rolę zagrał Michael Fassbender, którego McQueen odkrył dla świata. Na planie „Zniewolonego” Fassbender spotkał się również po raz trzeci z Bradem Pittem - wcześniej pracowali przy „Bekartach wojny” Quentina Tarantino i „Adwokcie” Ridleya Scotta. Pitt, jeden z producentów „Zniewolonego”, walczył o jego realizację jak lew. Chodził po studiach filmowych i zabiegał u producentów o 20 mln dolarów na stworzenie filmu. Część tej kwoty udało mu się zdobyć, część wyłożył „z własnej kieszeni”.
„ZNIEWOLONY. 12 YEARS A SLAVE” – OSCAROWE CIEKAWOSTKI


Obok „Operacji Argo” (2012) to drugi film, który zdobył Oscara za scenariusz i jako najlepsza produkcja roku, nie zdobywając przy tym nagrody za reżyserię.


To pierwszy laureat w kategorii najlepsza produkcja roku z liczebnikiem arabskim w tytule - większość tytułów zawiera liczebniki rzymskie lub pisane pełnymi słowami.


To piąty laureat w kategorii najlepsza produkcja roku z liczebnikiem w tytule. Poprzednie to: „Ich noce” (It Happened One Night, 1934), „Lot nad kukułczym gniazdem” (One Flew Over the Cuckoo's Nest, 1975), „Ojciec chrzestny II” (1974) i „W 80 dni dookoła świata” (1956).

To dwunasty laureat w kategorii najlepsza produkcja roku, który w sumie zdobył tylko 3 Oscary. Na liście są m.in. „Casablanca” (1942), „Nocny kowboj” (1969), „Ojciec chrzestny” (1972), „Rocky” (1976), „Miasto gniewu” (2004) i „Operacja Argo” (2012).


Charakteryzację wykonała nominowana do Oscara Patricia Norris („Zabójstwo Jesse'ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda”).Muzykę do „Zniewolonego” napisał wielokrotnie nominowany do Oscara kompozytor Hans Zimmer


POLECANE

 

Jojo Rabbit

SO / 26 WRZEŚNIA / 18:10 / CANAL+ PREMIUM
 

Sługi wojny

PN / 28 WRZEŚNIA / 01:35 / CANAL+ 4K
 

Tajni i fajni

PN / 21 WRZEŚNIA / 07:45 / CANAL+ PREMIUM