ZWYCIĘZCA OSCARÓW® „ZNIEWOLONY. 12 YEARS A SLAVE” PO RAZ PIERWSZY W TELEWIZJI. TYLKO W CANAL+

cz 12 lutego 2015

CANAL+ pokaże dramat w reżyserii Steve’a McQueena „Zniewolony. 12 Years A Slave” w sobotę 21 lutego 2015 roku, o godz. 21:00. Zwycięzca Oscara® 2014 w kategorii najlepsza produkcja roku jest jednym z najważniejszych filmów pokazanych w lutym na CANAL+ w ramach cyklu filmów oscarowych. Innymi oscarowymi produkcjami pokazywanymi w lutym są m.in. „Witaj w klubie”, „Sierpień w hrabstwie Osage” czy „Tajemnica Filomeny”.Zwieńczeniem oscarowego miesiąca w CANAL+ będzie transmisja z gali wręczenia Oscarów 2015, w nocy z 22 na 23 lutego, o godz. 1:55. Będzie ona dostępna dla wszystkich abonentów nc+, czyli nawet dla tych, którzy na co dzień nie mają kanałów CANAL+ w swoich pakietach.Oparty na faktach, nagrodzony trzema Oscarami® 2014 „Zniewolony” jest ekranizacją opublikowanych w 1853 roku wstrząsających wspomnień Solomona Northupa. Ten czarnoskórego nowojorskiego muzyk został porwany, wywieziony na południe USA i sprzedany do niewoli. Film zdobył 9 nominacji do Oscara, w tym za reżyserię oraz role Chiwetela Ejiofora i Michaela Fassbendera. „Zniewolony” wygrał statuetki w 3 kategoriach: za scenariusz autorstwa Johna Ridleya, rolę Lupity Nyong’o i za najlepszą produkcja roku. Steve McQueen przeszedł tym samym do historii jako pierwszy czarnoskóry reżyser i producent filmu-laureata w najważniejszej oscarowej kategorii. Dla debiutującej Lupity Nyong’o kreacja posłusznej niewolnicy Patsey była jej pierwszą rolą po skończeniu szkoły aktorskiej. W rywalizacji o Oscara pokonała takie rywalki, jak Jennifer Lawrence za „American Hustle”, Julia Roberts za „Sierpień w hrabstwie Osage” czy Sally Hawkins za „Blue Jasmine”.Steve McQueen zasłynął takimi obrazami, jak „Głód” (2008), przedstawiający ostatnie miesiące życia wojownika IRA Bobby'ego Sandsa czy przewrotny „Wstyd” (2011), opowiadający o uzależnieniu od seksu. W obu filmach główną rolę zagrał Michael Fassbender, którego McQueen odkrył dla świata. Na planie „Zniewolonego” Fassbender spotkał się również po raz trzeci z Bradem Pittem - wcześniej pracowali przy „Bekartach wojny” Quentina Tarantino i „Adwokcie” Ridleya Scotta. Pitt, jeden z producentów „Zniewolonego”, walczył o jego realizację jak lew. Chodził po studiach filmowych i zabiegał u producentów o 20 mln dolarów na stworzenie filmu. Część tej kwoty udało mu się zdobyć, część wyłożył „z własnej kieszeni”.
„ZNIEWOLONY. 12 YEARS A SLAVE” – OSCAROWE CIEKAWOSTKI


Obok „Operacji Argo” (2012) to drugi film, który zdobył Oscara za scenariusz i jako najlepsza produkcja roku, nie zdobywając przy tym nagrody za reżyserię.


To pierwszy laureat w kategorii najlepsza produkcja roku z liczebnikiem arabskim w tytule - większość tytułów zawiera liczebniki rzymskie lub pisane pełnymi słowami.


To piąty laureat w kategorii najlepsza produkcja roku z liczebnikiem w tytule. Poprzednie to: „Ich noce” (It Happened One Night, 1934), „Lot nad kukułczym gniazdem” (One Flew Over the Cuckoo's Nest, 1975), „Ojciec chrzestny II” (1974) i „W 80 dni dookoła świata” (1956).

To dwunasty laureat w kategorii najlepsza produkcja roku, który w sumie zdobył tylko 3 Oscary. Na liście są m.in. „Casablanca” (1942), „Nocny kowboj” (1969), „Ojciec chrzestny” (1972), „Rocky” (1976), „Miasto gniewu” (2004) i „Operacja Argo” (2012).


Charakteryzację wykonała nominowana do Oscara Patricia Norris („Zabójstwo Jesse'ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda”).Muzykę do „Zniewolonego” napisał wielokrotnie nominowany do Oscara kompozytor Hans Zimmer


POLECANE

 

Parasite

CZ / 4 CZERWCA / 20:00 / CANAL+ FILM
 

Ból i blask

WT / 2 CZERWCA / 21:00 / CANAL+ PREMIUM
 

Legiony

ND / 31 MAJA / 21:30 / CANAL+ PREMIUM
 

Maiden

ND / 31 MAJA / 13:30 / CANAL+ DOKUMENT