FILMY NAGRODZONE Orłem

Nagrody z 2012 roku

Prezentujemy filmy nagrodzone Orłem 2012, które były emitowane na kanałach CANAL+, oraz najlepszych nagrodzonych aktórów i reżyserów w roku 2012.

ROK 2012

Róża

Najlepszy film
Najlepsza reżyseria - Wojciech Smarzowski
Nagroda Publiczności
Najlepsza główna rola kobieca - Agata Kulesza
Najlepsza drugoplanowa rola męska - Jacek Braciak
Najlepszy scenariusz
Najlepszy dźwięk
Kolejny doskonały film Wojciecha Smarzowskiego ("Wesele", "Dom zły", "Drogówka"), uhonorowany m.in. 6 nagrodami na festiwalu w Gdyni.

W ciemności

Najlepsza główna rola męska - Robert Więckiewicz
Najlepsza drugoplanowa rola kobieca - Kinga Preis
Najlepsze zdjęcia
Leopold Socha (Robert Więckiewicz) jest kanalarzem. Do skromnej pensji dorabia drobnymi kradzieżami, za które przed wojną siedział w więzieniu. W trakcie likwidacji lwowskiego getta Socha, razem z młodym pomocnikiem Szczepkiem (Krzysztof Skonieczny), natykają się na grupę Żydów, desperacko poszukujących schronienia.

Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł

Najlepsza muzyka
Wybrzeże, grudzień 1970 roku. Na krótko przed świętami dochodzi do podwyżek cen mięsa. Reakcją jest fala społecznego niezadowolenia. Stoczniowcy podejmują strajk, domagając się wyższych zarobków.

Młyn i krzyż

Najlepsza scenografia
Najlepsze kostiumy
Rok 1564. Władana przez arcykatolickich Habsburgów Flandria skłania się ku kalwinizmowi i żąda autonomii. Filip II Hiszpański wprowadza politykę terroru dla innowierców. Szaleje inkwizycja. Pieter Bruegel (Rutger Hauer), na zamówienie antwerpskiego bankiera i kolekcjonera dzieł sztuki Nicolaesa Jonghelincka (Michael York), maluje "Drogę na Kalwarię".

Jak zostać królem

Najlepszy film europejski
Anglia, rok 1925. Książę Yorku Albert (Colin Firth), młodszy syn króla Jerzego V (Michael Gambon), zostaje poproszony o wygłoszenie przemówienia. Jego wystąpienie na Wembley, transmitowane przez radio BBC na cały kraj, ujawnia szokującą prawdę: potomek królewskiej rodziny przeraźliwie się jąka. Sprawa jest poważna, ponieważ pozycja Alberta obliguje go do publicznych wystąpień. Żona księcia, Elżbieta (Helena Bonham Carter), zaczyna desperacko szukać lekarza, który mógłby małżonkowi pomóc. Po kilku nieudanych próbach terapii pod okiem lekarzy ze szlacheckimi tytułami Elżbieta otrzymuje od Eileen McCleod z Towarzystwa Logopedycznego adres prywatnego gabinetu, w którym logopeda amator Lionel Logue (Geoffrey Rush) stosuje niekonwencjonalne metody leczenia wad wymowy. Jest rok 1934. Przy Harley Street 146 w Londynie Albert zaczyna kurację pod okiem ekscentrycznego Australijczyka.

Sala samobójców

Najlepszy montaż
Odkrycie roku za film - Jan Komasa
Dominik (Jakub Gierszał) jest wrażliwym osiemnastolatkiem, zbliżającym się do egzaminu maturalnego. Pochłonięci robieniem kariery rodzice (Agata Kulesza, Krzysztof Pieczyński) zapewniają synowi wszelkie wygody, łącznie z prywatnym szoferem wożącym go do renomowanego liceum i na zajęcia judo.

AKTORZY / REŻYSERZY NAGRODZENI

Nagrody z 2012 roku

Wojciech Smarzowski

Najlepsza reżyseria - Róża
ur. 1963.01.18 (Korczyna, Polska)
- Nie lubię wywiadów. Nie mam nic do powiedzenia - mówi przewrotnie. Tymczasem ten polski reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, autor teledysków i reklam telewizyjnych, laureat wielu nagród filmowych i muzycznych, to wulkan pomysłów na to, co chciałby powiedzieć i pokazać widzowi.
filmografia: Kler, Wołyń, Drogówka, Róża

Agata Kulesza

Najlepsza główna rola kobieca - Róża
ur. 1971.09.27 (Szczecin, Polska)
- Róża (...) to moja ukochana postać. Róża jest niezależna, uparta, ma swoją godność i płaci za to wysoką cenę. Mam takie poczucie, że ona cały czas musi być przy mnie - mówi o swojej roli, za którą dostała Orła za najlepszą rolę kobiecą, Złotą Kaczkę dla najlepszej aktorki i Złotego Kangura (2012).
filmografia: Zabawa, zabawa, Zimna wojna, Prawdziwe zbrodnie, Pewnego razu w listopadzie,...

Robert Więckiewicz

Najlepsza główna rola męska - W ciemności
ur. 1967.06.30 (Nowa Ruda, Polska)
Aktor teatralny i filmowy. Twardziel z ogromną motywacją. Zwolennik samodyscypliny i wyzwań aktorskich.
filmografia: Ukryta gra, Ja teraz kłamię, Kler, Prawdziwe zbrodnie, Katyń. Ostatni...

Jacek Braciak

Najlepsza drugoplanowa rola męska - Róża
ur. 1968-05-12 (Drezdenko, Polska)
filmografia: Kler, Volta, Wołyń, Sprawiedliwy, Żyć nie umierać, W ukryciu, Rycerz Blaszka....

Kinga Preis

Najlepsza drugoplanowa rola kobieca - W ciemności
ur. 1971.08.31 (Wrocław, Polska)
filmografia: 53 wojny, Mały Grand Hotel, Plan B, #WszystkoGra, Córki dancingu, Nie ten...

Jan Komasa

Odkrycie roku za film - Sala samobójców
ur. 1981-10-28 (Poznań, Polska)
filmografia: Boże Ciało, Miasto 44, Sala samobójców, ODA DO RADOŚCI