FILMY NAGRODZONE Oscarem®

Nagrody z 2003 roku

Prezentujemy filmy nagrodzone Oscarem® 2003, które były emitowane na kanałach CANAL+, oraz najlepszych nagrodzonych aktórów i reżyserów w roku 2003.

ROK 2003

Pianista

Najlepszy reżyser - Roman Polański
Najlepszy aktor - Adrien Brody
Najlepszy scenariusz adaptowany
Międzynarodowa koprodukcja o sile życia, sztuki, miłości i przyjaźni w cieniu holokaustu. Ekranizację wojennych wspomnień Władysława Szpilmana reżyser Roman Polański określa za najważniejszy film w swoim dorobku.

POROZMAWIAJ Z NIĄ

Najlepszy scenariusz oryginalny
Nagrodzony Oscarem za scenariusz "Porozmawiaj z nią" Pedro Almodóvara to głęboko poruszająca, dojrzała i obyczajowo prowokacyjna niezwykła historia miłosna.

NIGDZIE W AFRYCE

Najlepszy film nieanglojęzyczny
Niemcy końca lat 30. XX wieku. Szerzący się nazizm powoduje coraz większe represje wobec ludności pochodzenia żydowskiego. Dochodzi do bójek na ulicach, plądrowania sklepów, a w końcu aresztowań. Średniozamożna rodzina Redlichów staje przed poważnym dylematem: chcą opuścić kraj.

DROGA DO ZATRACENIA

Najlepsze zdjęcia
Ameryka mitycznych lat 30. Czasy Wielkiego Kryzysu, ale też wielkich gangsterskich fortun rozkwitających m.in. na nielegalnym handlu alkoholem.

SPIRITED AWAY. W KRAINIE BOGÓW

Najlepszy długometrażowy film animowany
Oscar 2003 w kategorii filmu animowanego i jeden z największych kinowych przebojów ostatnich lat. W Japonii "Spirited Away" cieszył się większym powodzeniem niż "Titanic" i jeszcze przed premierą w Ameryce zarobił ponad 200 milionów dolarów.

AKTORZY / REŻYSERZY NAGRODZENI

Nagrody z 2003 roku

Roman Polański

Najlepszy reżyser - Pianista
ur. 1933.08.18 (Paryż, Francja)
Najbardziej znany i ceniony na świecie polski reżyser. Jak sam mówi, nic nie jest dla niego zbyt szokujące, ale nigdy nie zrobił filmu, który by go w pełni usatysfakcjonował.
filmografia: ZEMSTA, ZACZAROWANY ROWER

Adrien Brody

Najlepszy aktor - Pianista
ur. 1973.04.14 (Nowy Jork, Nowy Jork, USA)
Karierę zaczynał w roli magika. Jako dwunastoletni iluzjonista występował na przyjęciach dla dzieci, aż wreszcie jego matka, węgierska fotoreporterka Sylvia Plachy, zapisała go na zajęcia z aktorstwa.
filmografia: Wojna imperiów, Reset, O północy w Paryżu, Predators, Istota, NIESAMOWICI...

Nicole Kidman

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa -
ur. 1967.06.20 (Honolulu, Hawaje, USA)
Urodziła się na Hawajach. Niedługo potem jej rodzice wyjechali do Waszyngtonu, gdzie ojciec - biochemik, został zatrudniony do badań nad rakiem piersi. Po trzech latach wrócili do rodzinnego domu w Sydney. Tam matka zapisała ją na lekcje baletu. W wieku pięciu lat zaczęła uczyć się pantomimy, a od dziesiątego roku życia zgłębiała tajniki aktorstwa w szkole o profilu teatralnym, do której się przeniosła. Zaczynała, grywając w teatrach ulicznych - jako jedenastolatka w Philips Street Theater i w St. Marin's Youth Theatre w Melbourne.
filmografia: Zabicie świętego jelenia, Na pokuszenie, Lion. Droga do domu, Królowa...

Peter O'Toole

Nagroda honorowa - Oscar Specjalny
ur. 1932-08-02 (Connemara, County Galway, Irlandia)
filmografia: ZNAK MIŁOŚCI, GWIEZDNY PYŁ, JAK UKRAŚĆ MILION DOLARÓW, KRÓL RALPH, HITLER,...