FILMY NAGRODZONE Oscarem®

Nagrody z 2006 roku

Prezentujemy filmy nagrodzone Oscarem® 2006, które były emitowane na kanałach CANAL+, oraz najlepszych nagrodzonych aktórów i reżyserów w roku 2006.

ROK 2006

Tajemnica Brokeback Mountain

Najlepszy reżyser - Ang Lee
Najlepsza muzyka oryginalna
Najlepszy scenariusz adaptowany
Lato 1963 roku, stan Wyoming, USA. Dwaj młodzi kowboje - Ennis Del Mar (Heath Ledger) i Jack Twist (Jake Gyllenhaal) - poznają się w trakcie poszukiwania pracy. Nowy pracodawca Joe Aquirre proponuje im mało atrakcyjne, sezonowe zatrudnienie przy wypasie owiec na wzgórzu Brokeback.

Miasto gniewu

Najlepszy film
Najlepszy scenariusz oryginalny
Najlepszy montaż
Film, który stał się wydarzeniem podczas gali rozdania Oscarów® w 2006 roku. Skromna jak na hollywoodzkie możliwości produkcja pobiła w wyścigu po statuetkę Akademii dla najlepszego filmu takie tytuły jak "Capote" czy "Tajemnica Brokeback Mountain". W dynamicznej historii rozgrywającej się w Los Angeles wystąpiła plejada gwiazd - wśród nich Don Cheadle, Sandra Bullock i Matt Dillon.

SPACER PO LINIE

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa - Reese Witherspoon
Opowieść o życiu i karierze Johnny'ego Casha, jednego z najwybitniejszych muzyków country.

Wierny ogrodnik

Najlepsza aktorka drugoplanowa - Rachel Weisz
Ulubionym zajęciem dyplomaty Justina Quayle (Ralph Fiennes), który obecnie przebywa w Kenii, jest uprawianie przydomowego ogródka - stąd tytuł filmu.

TSOTSI

Najlepszy film nieanglojęzyczny
Żyje z drobnych kradzieży i napadów, w których pomagają mu trzej wspólnicy. Chłopak wydaje się nie mieć skrupułów. Kiedy w napadzie przypadkiem ginie człowiek i jeden z członków gangu zaczyna mówić o granicach, których nie wolno przekraczać, wściekły Tsotsi bije go do nieprzytomności. Zaraz po tym zdarzeniu kradnie luksusowe auto, postrzeliwszy wcześniej jego właścicielkę. Na tylnym siedzeniu samochodu znajduje niemowlę i po chwili wahania zabiera je ze sobą. Dziecko trafia do slumsów Soweto i staje się jedynym obiektem czułości Tsotsiego. Młodociany gangster opiekuje się malcem tyleż tkliwie, co nieporadnie. Rodzą się w nim ludzkie uczucia, ale nie potrafi zwalczyć w sobie zła. Nie obchodzą go umierający ze strachu o dziecko rodzice, ani przypadkowa kobieta Miriam (Terry Pheto), którą zmusza, aby nakarmiła piersią niemowlę. Miriam, która po stracie męża została sama, udaje się znaleźć drogę do serca chłopaka. Ta dziwna rodzina staje się azylem dla pokiereszowanych przez życie dorosłych i niewinnych dzieci. Ale czy ma szanse i prawo przetrwać?

WYZNANIA GEJSZY

Najlepsza scenografia
Najlepsze kostiumy
Najlepsze zdjęcia
Japonia, rok 1929. Dziewięcioletnia Chiyo (Suzuka Ohgo) i jej starsza siostra zostają sprzedane przez ubogich rodziców z rybackiej wioski do Gion, rozrywkowej dzielnicy Kioto.

KING KONG

Najlepsze efekty specjalne
Najlepszy dźwięk
Najlepszy montaż dźwięku
Nowy Jork w czasach Wielkiego Kryzysu. Aktorka wodewilowa Ann Darrow (Naomi Watts) ledwo wiąże koniec z końcem, starając się o angaże w kiepsko opłacanych sztukach. Propozycja głównej roli w filmie od ambitnego, acz niezbyt uczciwego reżysera spada jej jak gwiazdka z nieba.

WALLACE I GROMIT - KLĄTWA KRÓLIKA

Najlepszy długometrażowy film animowany
Pan Wallace (Peter Sallis), znany w okolicy jako niezbyt rozgarnięty amator wynalazków, wraz ze swoim wiernym przyjacielem, psem Gromitem, prowadzą firmę Anti-Pesto. Zajmują się unieszkodliwianiem groźnych dla hodowli ogródkowych warzyw królików.

MARSZ PINGWINÓW

Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny
Każdej zimy, po bezdrożach lodowej pustyni Antarktyki, najbardziej niegościnnego miejsca na ziemi, od tysięcy lat odbywa się ta sama wędrówka. Setki pingwinów królewskich opuszczają bezpieczny, błękitny ocean i wspinają się po zmrożonym śniegu, by rozpocząć długą podróż do rejonów, w których nie ma śladów jakiegokolwiek życia.

AKTORZY / REŻYSERZY NAGRODZENI

Nagrody z 2006 roku

Ang Lee

Najlepszy reżyser - Tajemnica Brokeback Mountain
ur. 1954.11.23 (Pingdong, Tajwan)
"Ja bym go nazwał nie tyle reżyserem, co raczej filozofem, który kręci filmy. Każdą scenę omawiał z nami po wielokroć, rozpatrując ją z różnych punktów widzenia" - powiedział Eric Bana. Ang Lee to amerykański reżyser, producent i scenarzysta chińskiego pochodzenia, który zdobył uznanie międzynarodowej publiczności i krytyki, realizując niezwykle różnorodne filmy łączące w sobie w finezyjny sposób tradycje kultury Wschodu i Zachodu.
filmografia: Życie Pi, Zdobyć Woodstock, Ostrożnie, pożądanie, Tajemnica Brokeback...

George Clooney

Najlepszy aktor drugoplanowy - Syriana
ur. 1961.05.06 (Lexington, Kentucky, USA)
George Timothy Clooney już jako pięciolatek często odwiedzał studio w Cincinnati, w którym jego ojciec, dziennikarz telewizyjny, prowadził "The Nick Clooney Show". Tam też zadebiutował w 1968 roku. Miał również okazję dobrze poznać kulisy pracy aktorskiej - w tym zawodzie pracowały jego ciotki, wujek oraz kuzyni. Przez krótki okres był prezenterem telewizyjnym, ale porzucił tę pracę, aby nie konkurować z ojcem. Studiował w Northern Kentucky University.
filmografia: Suburbicon, Obrońcy skarbów, Idy marcowe, MIŁOSNE GIERKI, Good Night, and...

Philip Seymour Hoffman

Najlepszy aktor pierwszoplanowy - Capote
ur. 1967.07.23 (Nowy Jork, USA)
Mistrz drugiego planu. Ikona amerykańskiego kina niezależnego. Specjalność: metamorfozy. Jeden z najbardziej charakterystycznych aktorów swojej generacji, ale rzadko otrzymywał szansę na główną rolę - do aktorskiej elity awansował stopniowo, grając przez lata drugorzędne postacie i z czasem zyskując uznanie. Oryginalnymi i niepowtarzalnymi kreacjami udowodnił, że jest jednym z najbardziej wszechstronnych aktorów Hollywood.
filmografia: Igrzyska śmierci: Kosogłos. Część 2, Bardzo poszukiwany człowiek, Igrzyska...

Reese Witherspoon

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa - SPACER PO LINIE
filmografia: Dzika droga, W dobrej wierze, Uciekinier, A więc wojna, WYBORY, JAK W NIEBIE,...

Rachel Weisz

Najlepsza aktorka drugoplanowa - Wierny ogrodnik
ur. 1971.03.07 (Londyn, Anglia, Wlk. Brytania)
Dość niedawno stała się w Hollywood gwiazdą pierwszej wielkości, a karierę zaczynała od pracy modelki. W wieku 14 lat otrzymała propozycję wystąpienia w "Królu Dawidzie" w reżyserii Bruce'a Beresforda, jednak jej ojciec zagroził opuszczeniem rodziny, jeżeli córka przyjmie propozycję. Wtedy posłuchała ojca, ale i tak było jej pisane zaistnieć na wielkim ekranie.
filmografia: Faworyta, Na głęboką wodę, Moja kuzynka Rachel, Światło między oceanami,...

Robert Altman

Nagroda honorowa -
ur. 1925.02.20 (Kansas City, Missouri, USA)
Robert Altman. Skonfliktowany z wielkimi wytwórniami indywidualista nigdy nie był ulubieńcem filmowych producentów. Paradoksalnie, kiedy po kilku latach milczenia nakręcił "Gracza" - zjadliwą satyrę na Hollywood - i bezceremonialnie rozliczył się z obowiązującymi w fabryce snów mechanizmami produkcji, został przez ów przemysł filmowy doceniony.
filmografia: IDEALNA PARA, Dzień weselny, Trzy kobiety, MASH, FAŁSZYWA OFIARA, GRACZ, Na...