FILMY NAGRODZONE Oscarem®

Nagrody z 2007 roku

Prezentujemy filmy nagrodzone Oscarem® 2007, które były emitowane na kanałach CANAL+, oraz najlepszych nagrodzonych aktórów i reżyserów w roku 2007.

ROK 2007

Ostatni król Szkocji

Najlepszy aktor pierwszoplanowy - Forest Whitaker
"Ostatni król Szkocji" nie jest dramatem kostiumowym o kresie szkockiej suwerenności, ale rozgrywającą się w latach 70. ubiegłego wieku opowieścią o epizodzie z czasu krwawych rządów dyktatora Ugandy, Idi Amina. W główną rolę brawurowo wcielił się Forest Whitaker, nagrodzony za swój występ Oscarem®, BAFTĄ i Złotym Globem.

Królowa

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa - Helen Mirren
Latem 1997 roku świat obiega wiadomość o tragicznej śmierci księżnej Diany. Opłakujący Królową Serc poddani domagają się jakiejś reakcji dworu, jednak królowa Elżbieta II (Helen Mirren) chroni się przed naciskiem mediów i społeczeństwa za murami zamku w Balmoral.

Mała Miss

Najlepszy aktor drugoplanowy - Alan Arkin
Najlepszy scenariusz oryginalny
Siedmioletnia Olive Hoover (Abigail Breslin) jest uroczą dziewczynką w niedopasowanych okularach i zbyt zaokrąglonych - jak na świat, w którym rządzi wizerunek Barbie - kształtach. Choć nie przypomina wypięknionych blondynek z reklam, ma wielkie nadzieje na wygraną w konkursie dziecięcych piękności Little Miss Sunshine.

Dreamgirls

Najlepsza aktorka drugoplanowa - Jennifer Hudson
Najlepszy dźwięk
Detroit, początek lat 60. Trzy czarnoskóre przyjaciółki - pulchna Effie (Jennifer Hudson), atrakcyjna Deena (Beyoncé Knowles) i chichocząca Lorrell (Anika Noni Rose) - spóźniają się na lokalny konkurs talentów.

Życie na podsłuchu

Najlepszy film nieanglojęzyczny
NRD, listopad 1984 roku. Agent Stasi HGW XX/7, czyli Gerd Wiesler (Ulrich Muhe), jest szczerym wyznawcą idei komunizmu i doskonałym, bo pozbawionym uczuć i skrupułów pracownikiem tajnych służb.

Labirynt fauna

Najlepsza charakteryzacja
Najlepsza scenografia
Najlepsze zdjęcia
Hiszpania roku 1944, rządzona przez generała Francisco Franco. 12-letnia Ofelia (Ivana Baquero) wraz z ciężarną matką (Ariadna Gil) jedzie na północ Hiszpanii, aby tam zamieszkać w koszarach z nowym ojczymem, okrutnym frankistowskim oficerem Vidalem (Sergi López).

Babel

Najlepsza muzyka oryginalna
Przeżywające kryzys małżeństwo Amerykanów, Susan (Cate Blanchett) i Richard (Brad Pitt), udają się w podróż po Maroku. Podczas przeprawy autokarem niespodziewanie pada znikąd strzał, który rani Susan.

AKTORZY / REŻYSERZY NAGRODZENI

Nagrody z 2007 roku

Forest Whitaker

Najlepszy aktor pierwszoplanowy - Ostatni król Szkocji
ur. 1961.07.15 (Nowy Jork, USA)
Był gwiazdą footballu, miał zostać klasycznym tenorem a wybrał aktorstwo.
filmografia: CÓRKA PREZYDENTA, Przepraszam, że przeszkadzam, Pojednanie, Do utraty sił,...

Helen Mirren

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa - Królowa
ur. 1945.07.26 (Chiswick, Anglia)
Mirren - sexy, pełna klasy, ostra jak brzytwa i zabawna jednocześnie. Gra wspaniałe role w wieku, w którym większość aktorek zostaje odstawiona na boczny tor. Została wyróżniona wieloma nagrodami (m.in. Oskar, 4 nagrody BAFTA, 3 Złote Globy, 4 Emmy, 2 nagrody dla najlepszej aktorki na Festiwalu Filmowym w Cannes oraz nagroda dla najlepszej aktorki Festiwalu Filmowego w Wenecji), a mając 65 lat, pozwoliła sfotografować się nago w wannie, po czym została okrzyknięta Najlepszym Ciałem 2011.
filmografia: NA KRAWĘDZI, Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw, Niewidzialny wróg, Złota dama,...

Alan Arkin

Najlepszy aktor drugoplanowy - Mała Miss
ur. 1934.03.26 (New York City, New York, USA)
filmografia: Kochajmy się od święta, Śliska sprawa, Twardziele, Zamiana ciał, SLUMSY W...

Jennifer Hudson

Najlepsza aktorka drugoplanowa - Dreamgirls
filmografia: Rodzinne święta, Dreamgirls

Martin Scorsese

Najlepszy reżyser - Infiltracja
ur. 1942.11.17 (Queens, Nowy Jork, USA)
Martin Scorsese może poszczycić się niecodzienną autobiografią jednego z największych współczesnych reżyserów filmowych.
filmografia: Milczenie, Wilk z Wall Street, Hugo, PRZYLĄDEK STRACHU, AVIATOR, OSTATNIE...