FILMY NAGRODZONE Oscarem®

Nagrody z 2008 roku

Prezentujemy filmy nagrodzone Oscarem® 2008, które były emitowane na kanałach CANAL+, oraz najlepszych nagrodzonych aktórów i reżyserów w roku 2008.

ROK 2008

MICHAEL CLAYTON

Najlepsza aktorka drugoplanowa - Tilda Swinton
Były prokurator okręgowy, dziś nałogowy hazardzista Michael Clayton (George Clooney) pracuje dla potężnej nowojorskiej korporacji prawniczej Kenner, Bach & Ledeen. Powierzane mu są sprawy problematyczne, z którymi nikt nie może sobie poradzić, a mogące zagrozić reputacji firmy.

Juno

Najlepszy scenariusz oryginalny
Nominowana do czterech Oscarów® (statuetkę odebrała Diablo Cody za najlepszy scenariusz oryginalny) opowieść o nastolatce, która przechodzi przyspieszony kurs dojrzewania. W filmie rewelacyjne kreacje stworzyli: nominowana do Oscara, Złotego Globu i nagrody BAFTA Ellen Page, a także Michael Cera, Jennifer Garner, Jason Bateman i J.K. Simmons. "Juno" otworzy marcowy cykl Ale kino+ pod hasłem "Idealiści".

Fałszerze

Najlepszy film nieanglojęzyczny
Właśnie skończyła się wojna. Salomon Sorowitsch (Karl Markovics) siedzi na przepięknej plaży w Monte Carlo, raju hazardzistów. Ma czterdzieści pięć lat i choć nie wygląda zbyt elegancko, ma przy sobie walizkę pełną pieniędzy oraz wytatuowany na ręce numer z obozu koncentracyjnego.

Pokuta

Najlepsza muzyka oryginalna
James McAvoy, Keira Knightley i 13-letnia wówczas Saoirse Ronan w brawurowej ekranizacji powieści Iana McEwena, która otworzy w Ale kino+ październikowy cykl "Kino Mówi: Ofiary wojny". Obraz zdobył 7 nominacji do Oscara® (statuetkę za najlepszą muzykę odebrał Dario Marianelli), 7 do Złotego Globu (dwie wygrane: jako najlepszy dramat i ponownie za muzykę) i aż 14 do nagrody BAFTA (zwycięstwo w kategoriach "najlepszy film" i "najlepsza scenografia").

ONCE

Najlepsza piosenka
Dwoje ludzi spotyka się na gwarnej ulicy Dublina. On jest ulicznym grajkiem, który muzykuje jedynie wieczorami, ponieważ wstydzi się występować przed tłumami przechodniów w środku dnia. Ona jest emigrantką z Czech, która stara się związać koniec z końcem, sprzedając kwiaty i sprzątając mieszkania, ale w skrytości ducha marzy o własnym fortepianie.

Elizabeth: Złoty wiek

Najlepsze kostiumy
Wspaniałe, kostiumowe widowisko przywołujące okres panowania królowej Elżbiety I. W zrealizowanym z rozmachem filmie główne role zagrali nominowana za swoją kreację do Oscara®, Złotego Globu i BAFTY Cate Blanchett oraz Clive Owen i Geoffrey Rush. Wśród nagród i nominacji obraz zdobył m.in. Oscara za kostiumy.

ULTIMATUM BOURNE'A

Najlepszy dźwięk
Najlepszy montaż
Najlepszy montaż dźwięku
Jason Bourne (Matt Damon) wciąż musi walczyć o przetrwanie. Po tym jak stworzony przez niego tajny program Treadstone został przejęty przez Ministerstwo Obrony, a jego nazwę zmieniono na Blackbriar, były agent stał się dla dawnych zwierzchników wysoce niewygodny. Z wymazaną pamięcią, nie mając nic do stracenia po śmierci ukochanej kobiety, postanawia za wszelką cenę poznać prawdę o sobie.

AKTORZY / REŻYSERZY NAGRODZENI

Nagrody z 2008 roku

Daniel Day-Lewis

Najlepszy aktor pierwszoplanowy - Aż poleje się krew
ur. 1957.04.29 (Londyn, Anglia)
Brytyjski aktor filmowy i teatralny.
filmografia: Nić widmo, Lincoln, Nine - Dziewięć, Czarownice z Salem, W imię ojca, GANGI...

Marion Cotillard

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa - Niczego nie żałuję - Edith Piaf
ur. 1975.09.30 (Paryż, Francja)
filmografia: Anielska twarz, Assassin's Creed, Z innego świata, To tylko koniec świata,...

Javier Bardem

Najlepszy aktor drugoplanowy - To nie jest kraj dla starych ludzi
ur. 1969.03.01 (Las Palmas de Gran Canaria, Hiszpania)
Jeden z najbardziej znanych na świecie współczesnych twórców hiszpańskiego pochodzenia. Laureat Academy Award z 2008 za najlepszą drugoplanową rolę męską; jednak w historii kinematografii zaistniał przede wszystkim jako pierwszy aktor hiszpański nominowany do Oscara.
filmografia: Wszyscy wiedzą, Jej twarz, Kochając Pabla, nienawidząc Escobara, Gunman:...

Tilda Swinton

Najlepsza aktorka drugoplanowa - MICHAEL CLAYTON
ur. 1960.11.05 (Londyn, Wlk. Brytania)
filmografia: Ave, Cezar!, Snowpiercer: Arka przyszłości, Grand Budapest Hotel, Tylko...

Ethan Coen

Najlepszy reżyser - To nie jest kraj dla starych ludzi
(USA)
Ethan Coen jest uważany za jednego z najbardziej utalentowanych producentów i scenarzystów amerykańskiego kina. Twórca pracuje razem ze swoim bratem Joelem, a ich wspólna działalność zaowocowała 27 nagrodami i 75 nominacjami na prestiżowych festiwalach filmowych. Ethan Coen urodził się 21 września 1957 roku w Minneapolis, w Stanach Zjednoczonych. Po pierwszym rozwodzie, ożenił się ponownie w 1990 roku, z montażystką filmów, Tricią Cooke. Reżyser ma dwójkę dzieci - córkę Dusty i syna Bustera Jacoba.
filmografia: Ave, Cezar!, Co jest grane, Davis?, Big Lebowski, Ścieżka strachu, Zakochany...

Joel Coen

Najlepszy reżyser - To nie jest kraj dla starych ludzi
(USA)
Joel Coen urodził się 29 listopada 1954 roku w Minneapolis, w Stanach Zjednoczonych. W 1984 roku poślubił aktorkę filmową i teatralną, Francesę McDormand. Joel Coen razem ze swoim bratem Ethanem stanowią wyjątkowy duet twórczy wyróżniany na największych festiwalach filmowych na świecie. Reżyser i scenarzysta znany jest z filmu "Fargo", który w 1997 roku otrzymał Oscara za najlepszy oryginalny scenariusz oraz "To nie jest kraj dla starych ludzi" - zdobywcy Oscara za najlepszy film, reżysera oraz scenariusz adaptowany w 2008 roku.
filmografia: Ave, Cezar!, Co jest grane, Davis?, Big Lebowski, Ścieżka strachu, Zakochany...