FILMY NAGRODZONE Oscarem®

Nagrody z 2012 roku

Prezentujemy filmy nagrodzone Oscarem® 2012, które były emitowane na kanałach CANAL+, oraz najlepszych nagrodzonych aktórów i reżyserów w roku 2012.

ROK 2012

Artysta

Najlepszy film
Najlepszy aktor pierwszoplanowy - Jean Dujardin
Najlepszy reżyser - Michel Hazanavicius
Najlepsza muzyka oryginalna
Najlepsze kostiumy
Hollywood, rok 1927. George Valentin (Jean Dujardin), amerykański gwiazdor kina niemego, jest u szczytu sławy. Premiera jego filmu, szpiegowsko-sensacyjnego "The Russian Affair", wywołuje wielkie zainteresowanie, a Kinograph Studio i jego szef Al Zimmer (John Goodman) liczą na kolejny kasowy sukces.

Dziewczyna z tatuażem

Najlepszy montaż
Dyskredytowany dziennikarz Mikael Blomkvist (Daniel Craige) otrzymuje prywatne zlecenie od bogatego przemysłowca (Christopher Plummer). Ma wyjaśnić ponurą rodzinną tajemnicę. W jej rozwikłaniu pomaga mu niezwykła dziewczyna, Lisbeth (Rooney Mara), która sama skrywa mroczną przeszłość. Adaptacja pierwszego tomu niezwykle popularnej trylogii sensacyjnej autorstwa Stiega Larssona.

Spadkobiercy

Najlepszy scenariusz adaptowany
Wzięty prawnik z Hawajów Matt King (George Clooney) wraz z krewnymi przygotowuje się do sprzedaży ziemi odziedziczonej po arystokratycznych przodkach. Inwestorzy ostrzą sobie zęby szczególnie na ostatni dziewiczy kawałek wyspy Kauai, będący w posiadaniu rodziny. Planują postawić tam ekskluzywny kompleks hotelowy.

O północy w Paryżu

Najlepszy scenariusz oryginalny
Dobrze prosperujący, acz niespełniony artystycznie scenarzysta Gil Pender (Owen Wilson) i jego narzeczona Inez (Rachel McAdams) wybierają się w podróż do Paryża w towarzystwie konserwatywnych rodziców dziewczyny. Na miejscu spotykają przyjaciela Inez, Paula (Michael Sheen), samozwańczego konesera sztuki, którego Gil nie może znieść.

AKTORZY / REŻYSERZY NAGRODZENI

Nagrody z 2012 roku

Jean Dujardin

Najlepszy aktor pierwszoplanowy - Artysta
ur. 1972.06.19 (Rueil-Malmaison, Francja)
Jean Dujardin [żą diżardę] to pierwszy francuski aktor, któremu udało się otrzymać Oskara dla najlepszego aktora za rolę George'a Valentin, gwiazdy niemego kina, w filmie "Artysta" Michela Hazanaviciusa (2012). Nie udało się to nawet Gérardowi Depardieu! Nie zdziwi więc nas jego reakcja po otrzymaniu nagrody: "Ouah, putain, génial, merci!" (o kurde, super, dziękuję!). We Francji porównuje się go do Jean-Paula Belmondo.
filmografia: Sztuka kłamania, Obrońcy skarbów, Niewierni, Artysta, Lucky Luke, OSS 117:...

Michel Hazanavicius

Najlepszy reżyser - Artysta
filmografia: Ja, Godard, Rozdzieleni, Artysta, OSS 117: Rio nie odpowiada, OSS 117: Kair,...

Meryl Streep

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa - Żelazna Dama
ur. 1949.06.22 (Summit, New Jersey, USA)
Uznawana przez krytyków i widzów na całym świecie za królową współczesnego kina, najbardziej utalentowaną i wszechstronną aktorkę od czasów Bette Davis. W ciągu 30-letniej kariery uzyskała największą w historii ilość nominacji do Oscara - 16 (dwukrotnie otrzymała tę nagrodę) i Złotego Globu - 25, z czego 7 statuetek trafiło w jej ręce. Jej perfekcjonizm i doskonałe wyczucie roli są już legendarne, niemal każdy film z jej udziałem podbija serca krytyki i widzów, aktorka zawsze jednak podkreśla, że najważniejsza jest dla niej rodzina, bez której niczego by nie osiągnęła.
filmografia: Mamma Mia! Here We Go Again, Czwarta władza, Boska Florence, Sufrażystka,...

Octavia Spencer

Najlepsza aktorka drugoplanowa - Służące
ur. 1972.05.25 (Montgomery, Alabama, USA)
filmografia: Ma, Chata, Kształt wody, Obdarowani, Ukryte działania, Zły Mikołaj 2, Wierna,...