FILMY NAGRODZONE Oscarem®

Nagrody z 2013 roku

Prezentujemy filmy nagrodzone Oscarem® 2013, które były emitowane na kanałach CANAL+, oraz najlepszych nagrodzonych aktórów i reżyserów w roku 2013.

ROK 2013

Lincoln

Najlepszy aktor pierwszoplanowy - Daniel Day-Lewis
Najlepsza scenografia
Kameralna opowieści o kilku pierwszych tygodniach 1865 roku i wysiłkach dyplomatycznych Abrahama Lincolna zmierzających do zniesienia niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych.

Poradnik pozytywnego myślenia

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa - Jennifer Lawrence
Pat Solatano (Bradley Cooper) po ośmiu miesiącach terapii wraca do rodzinnego domu. Chce zrealizować alternatywą wersję siebie, w oparciu o tzw. pozytywne myślenie, którego wzorce wynosi z grupy wsparcia w szpitalu.

Nędznicy

Najlepsza aktorka drugoplanowa - Anne Hathaway
Najlepsza charakteryzacja i fryzury
Najlepszy dźwięk
Adaptacja musicalu na podstawie powieści Victora Hugo z 1862 roku. Film doceniony m.in. trzema Oscarami: dla najlepszej aktorki drugoplanowej (Anne Hathaway), za charakteryzację i dźwięk oraz pięcioma innymi nominacjami, w tym za rolę Hugh Jackmana.

Życie Pi

Najlepszy reżyser - Ang Lee
Najlepsza muzyka oryginalna
Najlepsze efekty specjalne
Najlepsze zdjęcia
Nagrodzona m.in. czterema Oscarami®, Złotym Globem zachwycająca wizualnie opowieść o pokonywaniu przeciwności losu, duchowym rozwoju i poszukiwaniu Boga.

Miłość

Najlepszy film nieanglojęzyczny
Ostatni jak dotąd film Michaela Haneke - jednego z najciekawszych i najbardziej skandalizujących współczesnych reżyserów, uważanego za narodowego moralistę Austrii. Tym razem Haneke próbuje odpowiedzieć na pytanie, czym jest miłość i jak pomóc ukochanej osobie odejść z godnością. Obraz był filmowym wydarzeniem roku 2013 - zdobył m.in. Oscara® w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, Złotą Palmę w Cannes, 2 nagrody BAFTA, Złoty Glob w kategorii najlepszy film zagraniczny i 5 Cezarów.

Skyfall

Najlepsza piosenka
Najlepszy montaż dźwięku
Został wykradziony twardy dysk komputera, zawierający dane osobowe tajnych agentów. Próba pojmania złodzieja w Stambule skończyła się porażką - postrzelony przypadkowo podczas akcji agent 007 spadł z dachu pociągu do rzeki i został uznany za zmarłego. Wkrótce doszło do zamachu terrorystycznego na siedzibę MI6 w Londynie. Część budynku została zniszczona. Agencja przeniosła się do podziemnych biur.

Anna Karenina

Najlepsze kostiumy
Zachwycająca wizualnie adaptacja epickiej powieści Lwa Tołstoja to gigantyczne przedsięwzięcie, na które złożyło się 12 tygodni zdjęć w 100 różnych lokacjach, 240 scen i 83 role mówione.

Wróg numer jeden

Najlepszy montaż dźwięku
Rok 2003. Młoda agentka Maya (Jessica Chastain) trafia do Pakistanu. Od początku kariery koncentruje się na wszelkich tropach prowadzących do Osamy Bin Ladena. Dla tej sprawy poświęca wszystko - rodzinę, przyjaciół, miłość. Z czasem traci tez nadzieję. W końcu po wielu latach sprawa ujęcia lidera Al Kaidy staje się realna.

AKTORZY / REŻYSERZY NAGRODZENI

Nagrody z 2013 roku

Daniel Day-Lewis

Najlepszy aktor pierwszoplanowy - Lincoln
ur. 1957.04.29 (Londyn, Anglia)
Brytyjski aktor filmowy i teatralny.
filmografia: Nić widmo, Lincoln, Nine - Dziewięć, Czarownice z Salem, W imię ojca, GANGI...

Jennifer Lawrence

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa - Poradnik pozytywnego myślenia
ur. 1990.08.15 (Louisville, USA)
"Są aktorki, które rozwinęły się samodzielnie i są aktorki wykreowane przez innych. Chcę sama tworzyć siebie."
filmografia: X-Men: Mroczna Phoenix, Czerwona jaskółka, X-Men: Apocalypse, X-Men: Pierwsza...

Christoph Waltz

Najlepszy aktor drugoplanowy - Django
ur. 1956.10.04 (Wiedeń, Austria)
Zyskał sławę z dnia na dzień, będąc już po pięćdziesiątce, sztuki dzięki roli czarującego, ale i okrutnego nazisty w "Bękartach wojny" Quentina Tarantino. I rola ta przyniosła mu Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego! Christoph Waltz, słynący z demonicznych ról, to jeden z niewielu aktorów na świecie, który nawet scenę picia mleka umieją zamienić w pełnokrwisty dreszczowiec.
filmografia: Alita: Battle Angel, Tulipanowa gorączka, Spectre, Wielkie oczy, Rzeź,...

Anne Hathaway

Najlepsza aktorka drugoplanowa - Nędznicy
ur. 1982.11.12 (Nowy Jork, USA)
- Jest wszechstronnie utalentowana i stanowi połączenie Julii Roberts, Audrey Hupburn i Judy Garland - powiedział o dziewiętnastoletniej wtedy aktorce Gary Marshall, reżyser "Pamiętnika księżniczki", komedii, która przyniosła aktorce międzynarodową popularność.
filmografia: Przynęta, Monstrum, Nędznicy, Jeden dzień, Ocaleni, ŚLUBNE WOJNY, DIABEŁ...

Ang Lee

Najlepszy reżyser - Życie Pi
ur. 1954.11.23 (Pingdong, Tajwan)
"Ja bym go nazwał nie tyle reżyserem, co raczej filozofem, który kręci filmy. Każdą scenę omawiał z nami po wielokroć, rozpatrując ją z różnych punktów widzenia" - powiedział Eric Bana. Ang Lee to amerykański reżyser, producent i scenarzysta chińskiego pochodzenia, który zdobył uznanie międzynarodowej publiczności i krytyki, realizując niezwykle różnorodne filmy łączące w sobie w finezyjny sposób tradycje kultury Wschodu i Zachodu.
filmografia: Życie Pi, Zdobyć Woodstock, Ostrożnie, pożądanie, Tajemnica Brokeback...

Michael Haneke

Najlepszy film nieanglojęzyczny - Miłość
ur. 1942.03.23 (Monachium, Niemcy)
Jeden z najciekawszych i najbardziej skandalizujących współczesnych reżyserów, twórca słynnej "Pianistki" i znakomitego, nagrodzonego na ostatnim festiwalu w Cannes obrazu "Ukryte".
filmografia: Happy End, Miłość, Biała wstążka, Funny Games, Ukryte, PIANISTKA

George Clooney

Najlepszy film - Operacja Argo - Ben Affleck, George Clooney, Grant Heslov
ur. 1961.05.06 (Lexington, Kentucky, USA)
George Timothy Clooney już jako pięciolatek często odwiedzał studio w Cincinnati, w którym jego ojciec, dziennikarz telewizyjny, prowadził "The Nick Clooney Show". Tam też zadebiutował w 1968 roku. Miał również okazję dobrze poznać kulisy pracy aktorskiej - w tym zawodzie pracowały jego ciotki, wujek oraz kuzyni. Przez krótki okres był prezenterem telewizyjnym, ale porzucił tę pracę, aby nie konkurować z ojcem. Studiował w Northern Kentucky University.
filmografia: Suburbicon, Obrońcy skarbów, Idy marcowe, MIŁOSNE GIERKI, Good Night, and...