FILMY NAGRODZONE Oscarem®

Nagrody z 2016 roku

Prezentujemy filmy nagrodzone Oscarem® 2016, które były emitowane na kanałach CANAL+, oraz najlepszych nagrodzonych aktórów i reżyserów w roku 2016.

ROK 2016

Zjawa

Najlepszy aktor pierwszoplanowy - Leonardo DiCaprio
Najlepszy reżyser - Alejandro González Iñárritu
Najlepsze zdjęcia
12 nominacji i trzy statuetki Oscara® (Najlepszy aktor pierwszoplanowy, Najlepszy reżyser, Najlepsze zdjęcia). Zachwycający formą film twórcy "Babel" i "21 gramów" z brawurową i nagrodzoną statuetką Amerykańskiej Akademii Filmowej rolą Leonardo DiCaprio.

Most szpiegów

Najlepszy aktor drugoplanowy - Mark Rylance
Film Stevena Spielberga, reżysera "Szeregowca Ryana" czy "Listy Schindlera". Rozgrywający się w czasach zimnej wojny thriller szpiegowski z Tomem Hanksem ("Forrest Gump", "Kod da Vinci") w roli głównej.

Dziewczyna z portretu

Najlepsza aktorka drugoplanowa - Alicia Vikander
Oparta na faktach niezwykła historia miłosna. W rolach głównych znakomity Eddie Redmayne ("Teoria wszystkiego") i nagrodzona za tę kreację Oscarem® i Złotym Globem Alicia Vikander ("Ex Machina"). Za kamerą twórca "Jak zostać królem" Tom Hooper.

Nienawistna ósemka

Najlepsza muzyka oryginalna
Ostatni film Quentina Tarantino ("Pulp Fiction", "Kill Bill", "Django") z plejadą gwiazd w obsadzie. Obraz zdobył Oscara®, Złoty Glob i Nagrodę BAFTA dla Ennio Morricone (w kategorii najlepsza muzyka).

Spectre

Najlepsza piosenka "Writing's on the Wall"
Akcja i humor, czyli doskonała zabawa na najwyższym poziomie. Kultowy James Bond powraca w filmie Sama Mendesa, reżysera m. in. "Skyfall", "Drogi do Zatracenia" i "American Beauty". Na ekranie Daniel Craig, Christopher Waltz, Monica Bellucci oraz Ralph Fiennes.

Ex Machina

Najlepsze efekty specjalne
Thriller science fiction Alexa Garlanda, scenarzysty "28 dni później" i "W stronę słońca". Sugestywna wizja rozwoju sztucznej inteligencji, Oscar® 2016 za najlepsze efekty specjalne, nominacja w kategorii najlepszy scenariusz oryginalny. W roli głównej Alicia Vikander - nominowana za tę kreację do Złotego Globu, laureatka Oscara 2016 za "Dziewczynę z portretu".

Amy

Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny
Oscar® 2016, premiera podczas festiwalu w Cannes. Kameralny, intymny portret skromnej, niezwykle utalentowanej dziewczyny, która nie udźwignęła własnego sukcesu.

Pokój

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa - Brie Larson
Nominowany do Nagrody Amerykańskiej Akademii thriller irlandzkiego reżysera Lenny'ego Abrahamsona ("Frank", "Stacja benzynowa"). W roli głównej nagrodzona za tę kreację Oscarem®, Złotym Globem i nagrodą BAFTA Brie Larson. Na ekranie również Joan Allen ("Pamiętnik", "Miasteczko Pleasantville") i William H. Macy ("Fargo", serial "Shameless - Niepokorni").

AKTORZY / REŻYSERZY NAGRODZENI

Nagrody z 2016 roku

Leonardo DiCaprio

Najlepszy aktor pierwszoplanowy - Zjawa
ur. 1974.11.11 (Los Angeles, Kalifornia, USA)
Pochodzi z rodziny o włosko-niemieckich korzeniach.
filmografia: Zjawa, Wilk z Wall Street, Niebiańska plaża, ZŁAP MNIE, JEŚLI POTRAFISZ,...

Alejandro González Iñárritu

Najlepszy reżyser - Zjawa
(Meksyk)
Alejandro González Iñárritu urodził się w Meksyku 15 sierpnia 1963 roku. Reżyser, producent i scenarzysta znany jest z filmów: "Amores perros", oraz nominowanych do Oscara: "Babel" oraz "Zjawa" w gwiazdorskiej obsadzie Leonardo DiCaprio. Z żoną, Marią Eladią Hagerman ma dwójkę dzieci - Marię Eladię i Eliseo.
filmografia: Zjawa

Mark Rylance

Najlepszy aktor drugoplanowy - Most szpiegów
ur. 1960-01-18 (Ashford, Anglia)
filmografia: BFG: Bardzo Fajny Gigant, Most szpiegów, Gunman: Odkupienie, Dni i noce,...

Alicia Vikander

Najlepsza aktorka drugoplanowa - Dziewczyna z portretu
ur. 1988.10.03 (Gothenburg, Västra Götalands län, Szwecja)
filmografia: Euphoria, Zanurzeni, Tulipanowa gorączka, Światło między oceanami, Jason...

Brie Larson

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa - Pokój
ur. 1989-10-01 (Sacramento, California, USA)
filmografia: Szklany zamek, Basmati Blues, Pokój, Wykolejona