FILMY NAGRODZONE Złotymi Globami

Nagrody z 2003 roku

Prezentujemy filmy nagrodzone Złotymi Globami 2003, które były emitowane na kanałach CANAL+, oraz najlepszych nagrodzonych aktórów i reżyserów w roku 2003.

ROK 2003

GANGI NOWEGO JORKU

Najlepszy reżyser - Martin Scorsese
Zrealizowana z rozmachem godnym mega produkcji z czasów złotej ery Hollywood historia burzliwych walk między nowojorskimi gangami XIX-wiecznych imigrantów.

POROZMAWIAJ Z NIĄ

Najlepszy film zagraniczny
Nagrodzony Oscarem za scenariusz "Porozmawiaj z nią" Pedro Almodóvara to głęboko poruszająca, dojrzała i obyczajowo prowokacyjna niezwykła historia miłosna.

AKTORZY / REŻYSERZY NAGRODZENI

Nagrody z 2003 roku

Meryl Streep

Najlepsza aktorka drugoplanowa - Adaptacja
ur. 1949.06.22 (Summit, New Jersey, USA)
Uznawana przez krytyków i widzów na całym świecie za królową współczesnego kina, najbardziej utalentowaną i wszechstronną aktorkę od czasów Bette Davis. W ciągu 30-letniej kariery uzyskała największą w historii ilość nominacji do Oscara - 16 (dwukrotnie otrzymała tę nagrodę) i Złotego Globu - 25, z czego 7 statuetek trafiło w jej ręce. Jej perfekcjonizm i doskonałe wyczucie roli są już legendarne, niemal każdy film z jej udziałem podbija serca krytyki i widzów, aktorka zawsze jednak podkreśla, że najważniejsza jest dla niej rodzina, bez której niczego by nie osiągnęła.
filmografia: Mamma Mia! Here We Go Again, Czwarta władza, Boska Florence, Sufrażystka,...

Martin Scorsese

Najlepszy reżyser - GANGI NOWEGO JORKU
ur. 1942.11.17 (Queens, Nowy Jork, USA)
Martin Scorsese może poszczycić się niecodzienną autobiografią jednego z największych współczesnych reżyserów filmowych.
filmografia: Milczenie, Wilk z Wall Street, Hugo, PRZYLĄDEK STRACHU, AVIATOR, OSTATNIE...

Renée Zellweger

Najlepsza aktorka w komedii lub musicalu -
ur. 1969.04.25 (Katy, Texas, USA)
Amerykanka norwesko-szwajcarskiego pochodzenia, która publiczność pobiła rolą zakompleksionej Angielki - legendarnej już Bridget Jones.
filmografia: W imię prawdy, Bridget Jones 3, MIŁOSNE GIERKI, MISS POTTER, JA, IRENA I JA,...

Nicole Kidman

Najlepsza aktorka w dramacie -
ur. 1967.06.20 (Honolulu, Hawaje, USA)
Urodziła się na Hawajach. Niedługo potem jej rodzice wyjechali do Waszyngtonu, gdzie ojciec - biochemik, został zatrudniony do badań nad rakiem piersi. Po trzech latach wrócili do rodzinnego domu w Sydney. Tam matka zapisała ją na lekcje baletu. W wieku pięciu lat zaczęła uczyć się pantomimy, a od dziesiątego roku życia zgłębiała tajniki aktorstwa w szkole o profilu teatralnym, do której się przeniosła. Zaczynała, grywając w teatrach ulicznych - jako jedenastolatka w Philips Street Theater i w St. Marin's Youth Theatre w Melbourne.
filmografia: Wymazać siebie, Zabicie świętego jelenia, Na pokuszenie, Lion. Droga do domu,...

Jack Nicholson

Najlepszy aktor w dramacie - Schmidt
ur. 1937.04.22 (Neptune, New Jersey, USA)
Jack Nicholson jest nie tylko jednym z najbardziej znanych i uhonorowanych amerykańskich aktorów. Jest również reżyserem ("Drive. He said" z 1971 roku), scenarzystą ("Podróż" 1967 rok) i producentem (np. "Head" z 1968 roku).
filmografia: HOFFA