FILMY NAGRODZONE Złotymi Globami

Nagrody z 2007 roku

Prezentujemy filmy nagrodzone Złotymi Globami 2007, które były emitowane na kanałach CANAL+, oraz najlepszych nagrodzonych aktórów i reżyserów w roku 2007.

ROK 2007

DIABEŁ UBIERA SIĘ U PRADY

Najlepsza aktorka w komedii lub musicalu - Meryl Streep
Andrea Sachs (Anne Hathaway) kończy z wyróżnieniem studia dziennikarskie i zaczyna poszukiwania pracy. Trafia na rozmowę kwalifikacyjną do magazynu "Runway", prowadzonego twardą ręką przez najbardziej wpływową kobietę świata mody, Mirandę Priestley (Meryl Streep).

Ostatni król Szkocji

Najlepszy aktor w dramacie - Forest Whitaker
"Ostatni król Szkocji" nie jest dramatem kostiumowym o kresie szkockiej suwerenności, ale rozgrywającą się w latach 70. ubiegłego wieku opowieścią o epizodzie z czasu krwawych rządów dyktatora Ugandy, Idi Amina. W główną rolę brawurowo wcielił się Forest Whitaker, nagrodzony za swój występ Oscarem®, BAFTĄ i Złotym Globem.

Królowa

Najlepsza aktorka w dramacie - Helen Mirren
Latem 1997 roku świat obiega wiadomość o tragicznej śmierci księżnej Diany. Opłakujący Królową Serc poddani domagają się jakiejś reakcji dworu, jednak królowa Elżbieta II (Helen Mirren) chroni się przed naciskiem mediów i społeczeństwa za murami zamku w Balmoral.

Dreamgirls

Najlepsza komedia lub musical
Najlepszy aktor drugoplanowy - Eddie Murphy
Najlepsza aktorka drugoplanowa - Jennifer Hudson
Detroit, początek lat 60. Trzy czarnoskóre przyjaciółki - pulchna Effie (Jennifer Hudson), atrakcyjna Deena (Beyoncé Knowles) i chichocząca Lorrell (Anika Noni Rose) - spóźniają się na lokalny konkurs talentów.

Babel

Najlepszy dramat
Przeżywające kryzys małżeństwo Amerykanów, Susan (Cate Blanchett) i Richard (Brad Pitt), udają się w podróż po Maroku. Podczas przeprawy autokarem niespodziewanie pada znikąd strzał, który rani Susan.

AKTORZY / REŻYSERZY NAGRODZENI

Nagrody z 2007 roku

Meryl Streep

Najlepsza aktorka w komedii lub musicalu - DIABEŁ UBIERA SIĘ U PRADY
ur. 1949.06.22 (Summit, New Jersey, USA)
Uznawana przez krytyków i widzów na całym świecie za królową współczesnego kina, najbardziej utalentowaną i wszechstronną aktorkę od czasów Bette Davis. W ciągu 30-letniej kariery uzyskała największą w historii ilość nominacji do Oscara - 16 (dwukrotnie otrzymała tę nagrodę) i Złotego Globu - 25, z czego 7 statuetek trafiło w jej ręce. Jej perfekcjonizm i doskonałe wyczucie roli są już legendarne, niemal każdy film z jej udziałem podbija serca krytyki i widzów, aktorka zawsze jednak podkreśla, że najważniejsza jest dla niej rodzina, bez której niczego by nie osiągnęła.
filmografia: Mamma Mia! Here We Go Again, Czwarta władza, Boska Florence, Sufrażystka,...

Forest Whitaker

Najlepszy aktor w dramacie - Ostatni król Szkocji
ur. 1961.07.15 (Nowy Jork, USA)
Był gwiazdą footballu, miał zostać klasycznym tenorem a wybrał aktorstwo.
filmografia: Pojednanie, Do utraty sił, Uprowadzona 3, Rodzinne święta, Zulu, Zrodzony w...

Helen Mirren

Najlepsza aktorka w dramacie - Królowa
ur. 1945.07.26 (Chiswick, Anglia)
Mirren - sexy, pełna klasy, ostra jak brzytwa i zabawna jednocześnie. Gra wspaniałe role w wieku, w którym większość aktorek zostaje odstawiona na boczny tor. Została wyróżniona wieloma nagrodami (m.in. Oskar, 4 nagrody BAFTA, 3 Złote Globy, 4 Emmy, 2 nagrody dla najlepszej aktorki na Festiwalu Filmowym w Cannes oraz nagroda dla najlepszej aktorki Festiwalu Filmowego w Wenecji), a mając 65 lat, pozwoliła sfotografować się nago w wannie, po czym została okrzyknięta Najlepszym Ciałem 2011.
filmografia: Niewidzialny wróg, Złota dama, Podróż na sto stóp, Red 2, Hitchcock, Dług, W...

Eddie Murphy

Najlepszy aktor drugoplanowy - Dreamgirls
ur. 1961.04.03 (Nowy Jork, USA)
Pierwszy aktor, który zarobił milion dolarów za swój aktorski debiut, ale też niepokorny hollywoodzki podrywacz, który słono zapłacił za romans z Mel B.
filmografia: Tysiąc słów, Tower Heist: Zemsta cieciów, MÓW MI DAVE, DR DOLITTLE 2, NORBIT,...

Jennifer Hudson

Najlepsza aktorka drugoplanowa - Dreamgirls
filmografia: Rodzinne święta, Dreamgirls

Martin Scorsese

Najlepszy reżyser - Infiltracja
ur. 1942.11.17 (Queens, Nowy Jork, USA)
Martin Scorsese może poszczycić się niecodzienną autobiografią jednego z największych współczesnych reżyserów filmowych.
filmografia: Rybki z ferajny