FILMY NAGRODZONE Złotymi Globami

Nagrody z 2011 roku

Prezentujemy filmy nagrodzone Złotymi Globami 2011, które były emitowane na kanałach CANAL+, oraz najlepszych nagrodzonych aktórów i reżyserów w roku 2011.

ROK 2011

Jak zostać królem

Najlepszy aktor w dramacie - Colin Firth
Anglia, rok 1925. Książę Yorku Albert (Colin Firth), młodszy syn króla Jerzego V (Michael Gambon), zostaje poproszony o wygłoszenie przemówienia. Jego wystąpienie na Wembley, transmitowane przez radio BBC na cały kraj, ujawnia szokującą prawdę: potomek królewskiej rodziny przeraźliwie się jąka. Sprawa jest poważna, ponieważ pozycja Alberta obliguje go do publicznych wystąpień. Żona księcia, Elżbieta (Helena Bonham Carter), zaczyna desperacko szukać lekarza, który mógłby małżonkowi pomóc. Po kilku nieudanych próbach terapii pod okiem lekarzy ze szlacheckimi tytułami Elżbieta otrzymuje od Eileen McCleod z Towarzystwa Logopedycznego adres prywatnego gabinetu, w którym logopeda amator Lionel Logue (Geoffrey Rush) stosuje niekonwencjonalne metody leczenia wad wymowy. Jest rok 1934. Przy Harley Street 146 w Londynie Albert zaczyna kurację pod okiem ekscentrycznego Australijczyka.

AKTORZY / REŻYSERZY NAGRODZENI

Nagrody z 2011 roku

Colin Firth

Najlepszy aktor w dramacie - Jak zostać królem
ur. 1960.09.10 (Grayshott, Wlk. Brytania)
Światową sławę i miano symbolu seksu przyniosła mu rola Darcy'ego - zarówno ta z serialu "Duma i uprzedzenie", jak i z dwóch części "Bridget Jones". Jest bardzo wszechstronnym aktorem - uważa, że w karierze bardzo pomógł mu wygląd zewnętrzny - tzw. fizyczna neutralność, dzięki której może z łatwością wcielić się w każdy typ bohatera, w zależności od tego, jaki efekt chce osiągnąć.
filmografia: Kursk, Na głęboką wodę, Kingsman: Złoty krąg, Bridget Jones 3, Kingsman:...

Christian Bale

Najlepszy aktor drugoplanowy - Fighter
ur. 1974.01.30 (Pembrokeshire, Wlk. Brytania)
Brytyjski i amerykański aktor filmowy; laureat Oscara. Jeden z największych aktorskich talentów swej generacji, z dużą zdolnością do transformacji i poświęceń na potrzeby roli. Największą popularność zyskał rolą Batmana.
filmografia: Przyrzeczenie, Rycerz pucharów, Exodus: Bogowie i królowie, Zrodzony w ogniu,...