FILMY NAGRODZONE Złotymi Globami

Nagrody z 2012 roku

Prezentujemy filmy nagrodzone Złotymi Globami 2012, które były emitowane na kanałach CANAL+, oraz najlepszych nagrodzonych aktórów i reżyserów w roku 2012.

ROK 2012

Artysta

Najlepsza komedia lub musical
Hollywood, rok 1927. George Valentin (Jean Dujardin), amerykański gwiazdor kina niemego, jest u szczytu sławy. Premiera jego filmu, szpiegowsko-sensacyjnego "The Russian Affair", wywołuje wielkie zainteresowanie, a Kinograph Studio i jego szef Al Zimmer (John Goodman) liczą na kolejny kasowy sukces.

Spadkobiercy

Najlepszy dramat
Najlepszy aktor w dramacie - George Clooney
Wzięty prawnik z Hawajów Matt King (George Clooney) wraz z krewnymi przygotowuje się do sprzedaży ziemi odziedziczonej po arystokratycznych przodkach. Inwestorzy ostrzą sobie zęby szczególnie na ostatni dziewiczy kawałek wyspy Kauai, będący w posiadaniu rodziny. Planują postawić tam ekskluzywny kompleks hotelowy.

O północy w Paryżu

Najlepszy scenariusz
Dobrze prosperujący, acz niespełniony artystycznie scenarzysta Gil Pender (Owen Wilson) i jego narzeczona Inez (Rachel McAdams) wybierają się w podróż do Paryża w towarzystwie konserwatywnych rodziców dziewczyny. Na miejscu spotykają przyjaciela Inez, Paula (Michael Sheen), samozwańczego konesera sztuki, którego Gil nie może znieść.

Mój tydzień z Marilyn

Najlepsza aktorka w komedii lub musicalu - Michelle Williams
"Mój tydzień z Marilyn" to ekranizacja dwuczęściowych wspomnień Colina Clarka, w których angielski pisarz i dokumentalista opisuje swoją kilkudniową znajomość z gwiazdą.

AKTORZY / REŻYSERZY NAGRODZENI

Nagrody z 2012 roku

George Clooney

Najlepszy aktor w dramacie - Spadkobiercy
ur. 1961.05.06 (Lexington, Kentucky, USA)
George Timothy Clooney już jako pięciolatek często odwiedzał studio w Cincinnati, w którym jego ojciec, dziennikarz telewizyjny, prowadził "The Nick Clooney Show". Tam też zadebiutował w 1968 roku. Miał również okazję dobrze poznać kulisy pracy aktorskiej - w tym zawodzie pracowały jego ciotki, wujek oraz kuzyni. Przez krótki okres był prezenterem telewizyjnym, ale porzucił tę pracę, aby nie konkurować z ojcem. Studiował w Northern Kentucky University.
filmografia: Suburbicon, Obrońcy skarbów, Idy marcowe, MIŁOSNE GIERKI, Good Night, and...

Meryl Streep

Najlepsza aktorka w dramacie - Żelazna Dama
ur. 1949.06.22 (Summit, New Jersey, USA)
Uznawana przez krytyków i widzów na całym świecie za królową współczesnego kina, najbardziej utalentowaną i wszechstronną aktorkę od czasów Bette Davis. W ciągu 30-letniej kariery uzyskała największą w historii ilość nominacji do Oscara - 16 (dwukrotnie otrzymała tę nagrodę) i Złotego Globu - 25, z czego 7 statuetek trafiło w jej ręce. Jej perfekcjonizm i doskonałe wyczucie roli są już legendarne, niemal każdy film z jej udziałem podbija serca krytyki i widzów, aktorka zawsze jednak podkreśla, że najważniejsza jest dla niej rodzina, bez której niczego by nie osiągnęła.
filmografia: Mamma Mia! Here We Go Again, Czwarta władza, Boska Florence, Sufrażystka,...

Octavia Spencer

Najlepsza aktorka drugoplanowa - Służące
ur. 1972.05.25 (Montgomery, Alabama, USA)
filmografia: Ma, Chata, Kształt wody, Obdarowani, Ukryte działania, Zły Mikołaj 2, Wierna,...

Kate Winslet

Najlepsza aktorka w miniserialu lub filmie telewizyjnym - Mildred Pierce
ur. 1975.10.05 (Reading, Berkshire, Wlk. Brytania)
Niepokorna gwiazda, aktorka zwana Angielską Różą.
filmografia: Pomiędzy nami góry, Na karuzeli życia, Projektantka, Steve Jobs, Odrobina...

Martin Scorsese

Najlepszy reżyser - Hugo i jego wynalazek
ur. 1942.11.17 (Queens, Nowy Jork, USA)
Martin Scorsese może poszczycić się niecodzienną autobiografią jednego z największych współczesnych reżyserów filmowych.
filmografia: Milczenie, Wilk z Wall Street, Hugo, PRZYLĄDEK STRACHU, AVIATOR, OSTATNIE...

Michelle Williams

Najlepsza aktorka w komedii lub musicalu - Mój tydzień z Marilyn
ur. 1980.09.09 (Kalispell, USA)
Uznawana za jedną z najbardziej fascynujących aktorek amerykańskich, choć nie ma kształtów modelki: jest niska, bywa korpulentna, ma zadarty nosek i pyzatą twarz, do tego krótkie włosy.
filmografia: Jestem taka piękna!, Wszystkie pieniądze świata, Król rozrywki, Francuska...