Bernardo Bertolucci na czele jury w Wenecji

Bernardo Bertolucci, twórca m.in. "Konformisty", "Ostatniego cesarza", "Ukrytych pragnień" i "Ostatniego tanga w Paryżu", zasiądzie na czele jury najbliższej, jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

Filmowiec będzie przewodniczył gremium, które zadecyduje o laureatach nagród w konkursie głównym, w tym o zwycięzcy Złotego Lwa.

Bertolucci do weneckiego jury trafia już po raz drugi. Po raz pierwszy zasiadał w nim trzydzieści lat temu. Wówczas zwyciężył Jean-Luc Godard z filmem "Imię: Carmen".

- Szukałem wtedy w kinie zaskoczenia i przyjemności - mówi artysta. - Niewiele się od tamtej pory zmieniło.

Program tegorocznego konkursu poznamy w lipcu. 70. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji odbędzie się w dniach 28 sierpnia - 7 września.

Przypomnijmy, iż Bertolucci był czterokrotnie nominowany do Oscara. Dwa razy statuetkę tę zdobył. W 2007 roku w Wenecji otrzymał honorowego Złotego Lwa za całokształt kariery. Dwukrotnie walczył również o Złotą Palmę w Cannes. Jego ostatni film to "Io e te" z 2012 roku.

OSTATNIE

18.06.2020
Amazon zaprezentował trailer drugiego sezonu serialu "Hanna" z Esme Creed-Miles w roli głównej. więcej
18.06.2020
Elijah Wood zagra w kryminalnym thrillerze "No Man of God", który powstanie na podstawie historii seryjnego zabójcy Teda Bundy'ego. więcej
17.06.2020
Kristen Stewart wcieli się w Księżnę Dianę w nowym filmie, który kręci Pablo Larraín ("Jackie", "Neruda"). więcej
17.06.2020
Michael Keaton zagra główną rolę w nowym serialu "Dopesick". więcej
17.06.2020
Maggie Smith ("Downton Abbey"), Kathy Bates ("American Horror Story") i Laura Linney ("Ozark") zagrają w filmie "The Miracle Club". więcej