Bertolucci otrzyma honorową Złotą Palmę

Bernardo Bertolucci był dotychczas dwukrotnie nominowany do Złotej Palmy - za filmy: "Tragedia śmiesznego człowieka" (1981) oraz "Ukryte pragnienia" (1996), jednak głównej nagrody festiwalu canneńskiego nie otrzymał.
W czasie ceremonii otwarcia festiwalu, 11 maja, trafi w jego ręce honorowa Złota Palma za całokształt twórczości.

W uzasadnieniu przyznania nagrody organizatorzy podkreślili, że "wyróżnienie to otrzymuje wybitny twórca filmowy, autor arcydzieł zajmujący wyjątkowe miejsce w historii kina, który nie otrzymał nigdy Złotej Palmy". Wcześniej takie wyróżnienie - które od tego roku stanie się coroczną tradycją - otrzymał Woody Allen (2002) oraz Clint Eastwood (2009).
Honorowa Złota Palma będzie kolejną nagrodą dla włoskiego twórcy za całokształt twórczości artystycznej. W 1997 roku otrzymał honorowego Leoparda w Locarno oraz - w 2007 roku - honorowego Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji.

Bertolucci jest autorem m.in. nagrodzonego 9 Oscarami "Ostatniego cesarza", "Małego Buddy", "Ostatniego tanga w Paryżu", "Pod osłoną nieba" czy "Rzymskiej opowieści". Reżyser nie tylko wzbudzał zachwyt widzów i krytyki, ale także niemałe kontrowersje.
"Ostatnie tango w Paryżu" z Marlonem Brando i Marią Schneider w rolach głównych, nazwane "filmem skandalizującym", wywołało we Włoszech burzę i miało ogromne problemy z dystrybucją kinową. Po pierwszych pokazach filmu w Europie zarówno reżyser, jak i główna para aktorska oraz producent Alberto Grimaldi zostali oskarżeni przez sąd w Bolonii o rozpowszechnianie pornografii. Bertolucci stracił tam nawet prawo do głosowania.
Podobnie w "Marzycielach" z 2003 roku bohaterowie prowadzą między sobą kontrowersyjną zabawę seksualną, a wszystko to na tle strajków studenckich we Francji w 1968 roku.

W ramach pokazów Cannes Classic zostanie przypomniany także "Konformista" Bertolucciego - produkcja z 1970 roku, ale odnowiona cyfrowo. W innym filmie tego twórcy - "Wiek XX" - jedną z głównych ról zagrał Robert De Niro, który w tym roku będzie przewodniczył Jury Konkursu głównego.


źródło: www.deadline.com

OSTATNIE

18.06.2020
Amazon zaprezentował trailer drugiego sezonu serialu "Hanna" z Esme Creed-Miles w roli głównej. więcej
18.06.2020
Elijah Wood zagra w kryminalnym thrillerze "No Man of God", który powstanie na podstawie historii seryjnego zabójcy Teda Bundy'ego. więcej
17.06.2020
Kristen Stewart wcieli się w Księżnę Dianę w nowym filmie, który kręci Pablo Larraín ("Jackie", "Neruda"). więcej
17.06.2020
Michael Keaton zagra główną rolę w nowym serialu "Dopesick". więcej
17.06.2020
Maggie Smith ("Downton Abbey"), Kathy Bates ("American Horror Story") i Laura Linney ("Ozark") zagrają w filmie "The Miracle Club". więcej