"Crulic" jedzie do Locarno

7 sierpnia na festiwalu w Locarno będzie miała swoją światową premierę rumuńsko-polska koprodukcja "Crulic - droga na drugą stronę".

Film będzie startował w Konkursie Głownym i ubiegał się o nagrodę Złotego Lamparta.

Wyreżyserowany przez Ancę Damian obraz opowiada o Claudiu Crulicu - rumuńskim więźniu, który 18 stycznia 2008 roku zmarł po czterech miesiącach głodówki, jaką prowadził w areszcie śledczym przy ul. Montelupich w Krakowie. Crulic był podejrzany o kradzież portfela znanego sędziego. Poszkodowany rozpoznał złodzieja, ale ten twierdził, że jest niewinny. Kiedy popełniono przestępstwo, był poza granicami kraju, o czym świadczyć miał jego bilet autobusowy do Mediolanu, którego prokuratura nie chciała włączyć do akt. Aby zwrócić uwagę na brak sprawiedliwości i zaprotestować przeciwko takiemu traktowaniu, Crulic rozpoczął strajk głodowy.

Jak mówią twórcy filmu, ta historia stanowiła dla nich jedynie punkt wyjścia do opowieści o buncie przeciwko systemowi i potrzebie wolności. Zwraca uwagę nowatorska forma filmu - połączenie animacji, dokumentu i fikcji. Produkcja była współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Fundację im. Ferdynanda Magellana oraz Regionalny Fundusz Filmowy w Krakowie. Muzykę skomponował Piotr Dzióbek, a postprodukcję dźwięku wykonano w podkrakowskiej wytwórni Alvernia Studios. W polskiej wersji językowej głosu Claudiu Crulicowi użyczył Maciej Stuhr.


www.film.wp.pl

OSTATNIE

18.06.2020
Amazon zaprezentował trailer drugiego sezonu serialu "Hanna" z Esme Creed-Miles w roli głównej. więcej
18.06.2020
Elijah Wood zagra w kryminalnym thrillerze "No Man of God", który powstanie na podstawie historii seryjnego zabójcy Teda Bundy'ego. więcej
17.06.2020
Kristen Stewart wcieli się w Księżnę Dianę w nowym filmie, który kręci Pablo Larraín ("Jackie", "Neruda"). więcej
17.06.2020
Michael Keaton zagra główną rolę w nowym serialu "Dopesick". więcej
17.06.2020
Maggie Smith ("Downton Abbey"), Kathy Bates ("American Horror Story") i Laura Linney ("Ozark") zagrają w filmie "The Miracle Club". więcej