"Czarny czwartek" zdobywcą FIPRESCI

Laureatem Nagrody Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych - FIPRESCI na 35. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Montrealu został polski film Antoniego Krauze "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł".

"Czarny czwartek" opowiada o wydarzeniach z grudnia 1970 roku, bazując na historii gdyńskiego pracownika stoczni, zabitego podczas stłumionych przez władze protestów robotników na Wybrzeżu.
W rolach głównych wystąpili Marta Honzatko, Marta Kalmus-Jankowska i Michał Kowalski; a w epizodach m.in. Piotr Fronczewski i Wojciech Pszoniak. Uznanie krytyki zyskały mroczne zdjęcia Jacka Petryckiego i muzyka, którą napisał Michał Lorenc, a reżyserowi międzynarodowe jury przyznało Wyróżnienie Specjalne podczas tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Obraz był współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Film został pokazany w Montrealu w ramach Konkursu Międzynarodowego; była to jednocześnie jego światowa premiera. Ex aequo nagrodzę FIPRESCI otrzymał obraz "Nordzee, Texas" wyreżyserowany przez Bavo Defurne'a.


www.pisf.pl

OSTATNIE

18.06.2020
Amazon zaprezentował trailer drugiego sezonu serialu "Hanna" z Esme Creed-Miles w roli głównej. więcej
18.06.2020
Elijah Wood zagra w kryminalnym thrillerze "No Man of God", który powstanie na podstawie historii seryjnego zabójcy Teda Bundy'ego. więcej
17.06.2020
Kristen Stewart wcieli się w Księżnę Dianę w nowym filmie, który kręci Pablo Larraín ("Jackie", "Neruda"). więcej
17.06.2020
Michael Keaton zagra główną rolę w nowym serialu "Dopesick". więcej
17.06.2020
Maggie Smith ("Downton Abbey"), Kathy Bates ("American Horror Story") i Laura Linney ("Ozark") zagrają w filmie "The Miracle Club". więcej