Czerwony pająk

Nie jest to thriller w amerykańskim stylu, z atrakcyjnym policjantem/agentem, który łapie przebiegłego psychopatę. Marcin Koszałka proponuje nam o wiele bardziej mroczną wyprawę.

"Czerwony pająk" wychodzi od prawdziwej postaci - mordercy Karola Kota - by dotrzeć do zupełnie innego punktu. Jest ten film bardziej kontynuacją dokumentalnych dokonań i rozważań reżysera i współscenarzysty niźli - dajmy na to Fincherowską czy Tarantinowską zabawą z gatunkiem. Koszałka pochyla się nie tyle nad zbrodnią, co raczej nad złem, które ją pobudza i czaić się może w każdym z nas, a wpływać z…. Filmowiec nie udziela odpowiedzi na to pytanie. Podrzuca pewne tropy, końcową interpretację pozostawiając widzom. Odbiorca otrzymuje w "Czerwonym pająku" sporo miejsca na własną refleksję. Głównym narzędziem, po które twórca sięga jest niedomówienie. Obserwujemy Karola Kremera (Filip Pławiak), młodego sportowca, który doskonale radzi sobie ze skokami do wody. Jest najlepszy w Krakowie. To mu jednak nie wystarcza. Poszukuje innych wrażeń. Przez przypadek natrafia na ciało zamordowanego chłopca - zamiast zaalarmować otoczenie, przygląda się ofierze i szuka sprawcy. Natrafia na tajemniczego mężczyznę, którego zaczyna śledzić. To weterynarz Lucjan (Adam Woronowicz). Między mężczyznami rodzi się dziwny, bardzo niebezpieczny układ, trochę mistrza i ucznia, trochę mistrza i miernego naśladowcy.

Kremer nie jest jednak w kinie jedyną osobą zafascynowaną zbrodnią. Zło w filmie Koszałki przyciąga tłumy gapiów, rozdaje autografy, rodzi sławę. Stąd już tylko krok do spojrzenia na historię z lat 60. minionego wieku przez pryzmat współczesności - zalewu krwawych obrazów i relacji ze świata, psychopatów-celebrytów, mroku, który ciągle się gdzieś czai - w popkulturze, w mediach. Pod pewnymi względami można "Czerwonego pająka" czytać bardziej jak traktat filozoficzny, kino - jeżeli pokusić się o porównania - bliskie twórczości Michaela Hanekego. Jednocześnie to bardzo filmowe dzieło - Koszałka, będący przecież też operatorem - dba o każdy detal obrazu. Przemienia Kraków - cofając go w czasie i budując atmosferę niczym z najmroczniejszych scen "Miasteczka Twin Peaks". Nieczęsto zdarza się dzieło, które pozostawia po sobie tyle niepokoju i pytań, ale też i wrażeń estetycznych.

OSTATNIE

18.06.2020
Amazon zaprezentował trailer drugiego sezonu serialu "Hanna" z Esme Creed-Miles w roli głównej. więcej
18.06.2020
Elijah Wood zagra w kryminalnym thrillerze "No Man of God", który powstanie na podstawie historii seryjnego zabójcy Teda Bundy'ego. więcej
17.06.2020
Kristen Stewart wcieli się w Księżnę Dianę w nowym filmie, który kręci Pablo Larraín ("Jackie", "Neruda"). więcej
17.06.2020
Michael Keaton zagra główną rolę w nowym serialu "Dopesick". więcej
17.06.2020
Maggie Smith ("Downton Abbey"), Kathy Bates ("American Horror Story") i Laura Linney ("Ozark") zagrają w filmie "The Miracle Club". więcej