Czworo do pary (The One I Love)

Miłość nie jest łatwa. Takim truizmem raczą nas twórcy filmu "Czworo do pary", robią to jednak na tyle interesująco i zmyślnie, iż nie sposób mieć im tego za złe.

Ethan (Mark Duplass) i Sophie (Elisabeth Moss) byli szaleńczo zakochani, spontaniczni, czuli. Z czasem jednak oddalili się od siebie, stali się gorszymi, niewystarczającymi wersjami siebie sprzed lat. By ratować małżeństwo, za radą terapeuty (Ted Danson), wybierają się do domu za miastem. Tam, czeka ich najdziwniejszy z możliwych weekendów.

Obraz Charliego McDowella to ciekawe spojrzenie na kwestie związków, szczególnie jeśli chodzi o formę. Mamy bowiem do czynienia z mieszanką science fiction i skromnego, filmu obyczajowego. Twórcy nie mówią niczego, czego byśmy nie wiedzieli, a jedynie unaoczniają problemy, pokazując jak niuanse, drobiazgi (bekon, okulary) mogą mieć w damsko-męskich relacjach wielkie znaczenie. Jak niewiele trzeba, by było lepiej, ale też, że najpierw trzeba chcieć. Zgrabnie też podkreślają, jak inaczej miłość widzą kobiety i mężczyźni, jak innych rzeczy oczekują od partnerów. Sporo w tym wszystkim naiwności, skrótów myślowych, uproszczeń, ale też reżyser nie udaje, iż tworzy poważne, filozoficzne dzieło.

Motyw science fiction (w którego szczegóły nie będę się zagłębiać, by nie popsuć seansu) wydaje się w filmie o takiej tematyce, co najmniej nie na miejscu, a jednak jest jednym z największych (obok niewymuszonego, naturalnego aktorstwa) atutów obrazu, stanowiąc o jego oryginalności i świeżości. Dodając bowiem nierealny, abstrakcyjny wymiar, pełną oczywistości opowieść twórcy zmieniają w pomysłowy, nieszablonowy portret. Szkoda tylko, że w pewnym momencie McDowell, zbyt wielką wagę przykłada do wątku science fiction, ochoczo bawiąc się efektami, a jednocześnie spłycając wydźwięk całości. To jednak jedynie niewielka skaza.

"Czworo do pary" to lekkie, pełne wdzięku, nieszablonowe kino, ale jednocześnie takie, które skłania do myślenia i które, mimo wszystko, ma zaskakująco wiele punktów wspólnych z prawdziwym życiem.

OSTATNIE

18.06.2020
Amazon zaprezentował trailer drugiego sezonu serialu "Hanna" z Esme Creed-Miles w roli głównej. więcej
18.06.2020
Elijah Wood zagra w kryminalnym thrillerze "No Man of God", który powstanie na podstawie historii seryjnego zabójcy Teda Bundy'ego. więcej
17.06.2020
Kristen Stewart wcieli się w Księżnę Dianę w nowym filmie, który kręci Pablo Larraín ("Jackie", "Neruda"). więcej
17.06.2020
Michael Keaton zagra główną rolę w nowym serialu "Dopesick". więcej
17.06.2020
Maggie Smith ("Downton Abbey"), Kathy Bates ("American Horror Story") i Laura Linney ("Ozark") zagrają w filmie "The Miracle Club". więcej