"Dunkierka" inna niż wszystkie filmy Christophera Nolana

"Dunkierka" inna niż wszystkie filmy Christophera Nolana
ZOBACZ GALERIĘ "Dunkierka" inna niż wszystkie filmy Christophera Nolana

"Dunkierka" inna niż wszystkie filmy Christophera Nolana

Christopher Nolan wyjawił, że "Dunkierka" różni się od jego dotychczasowych dzieł, szczególnie jeśli chodzi o sposób narracji.

Pomijając "Memento", reżyser preferował prostą, linearną narrację. Tym razem opowieść prowadzona będzie wielotorowo.

- Film jest przedstawiany z trzech punków widzenia - wyjaśnia Nolan. - Z powietrza (samoloty), z lądu (na plaży) oraz z morza (ewakuacja marynarki). - Dla żołnierzy wydarzenia dzieją się w różnym porządku chronologicznym. Na plaży niektórzy utknęli na tydzień, na wodzie wszystko trwało maksimum jeden dzień, a lecąc do Dunkierki miało się paliwa na godzinę. Stąd skomplikowana konstrukcja, chociaż sama historia jest bardzo prosta.

Przypomnijmy, że fabuła inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami z czasów II wojny światowej, gdy żołnierze alianccy mieli stawić czoła dwukrotnie większym siłom nazistów. Na przełomie maja i czerwca 1940 roku ewakuowano z Dunkierki 338 tysięcy żołnierzy brytyjskich, francuskich i belgijskich.

- To kluczowy moment w czasie wojny i historii świata - dodaje. - Decydujący moment. Sukces ewakuacji pozwolił Churchillowi narzucić ideę moralnego zwycięstwa, dzięki czemu nakłonił ludzi do walki, do stawiania oporu, choć logika kazała się poddać. Z wojskowego punktu widzenia to porażka, na ludzkiej płaszczyźnie gigantyczne zwycięstwo.

W obsadzie znaleźli się Tom Hardy (powietrze), Mark Rylance i Cillian Murphy (morze) oraz Fionn Whitehead i Harry Styles (ląd). Ponadto zobaczymy Jacka Lowdena, Aneurina Barnarda i Kennetha Branagh.

Trailer można obejrzeć pod tym adresem.

Christopher Nolan kręcił na podstawie własnego scenariusza. Premiera planowana jest na 21 lipca 2017 roku. Za muzykę odpowiada Hans Zimmer. Dzieło pokazywane będzie w kinach IMAX.

OSTATNIE

18.06.2020
Amazon zaprezentował trailer drugiego sezonu serialu "Hanna" z Esme Creed-Miles w roli głównej. więcej
18.06.2020
Elijah Wood zagra w kryminalnym thrillerze "No Man of God", który powstanie na podstawie historii seryjnego zabójcy Teda Bundy'ego. więcej
17.06.2020
Kristen Stewart wcieli się w Księżnę Dianę w nowym filmie, który kręci Pablo Larraín ("Jackie", "Neruda"). więcej
17.06.2020
Michael Keaton zagra główną rolę w nowym serialu "Dopesick". więcej
17.06.2020
Maggie Smith ("Downton Abbey"), Kathy Bates ("American Horror Story") i Laura Linney ("Ozark") zagrają w filmie "The Miracle Club". więcej