Ekstraklasa polskiego kina na 36. FPPF w Gdyni

Już za niecały miesiąc, 6. czerwca rozpocznie się święto polskiej kinematografii. W tym roku Festiwal Polskich Filmów Fabularnych ma nowego dyrektora artystycznego - Michała Chacińskiego - który obiecuje "jakościową zmianę". W Konkursie głównym m.in. produkcje Krauzego, Skolimowskiego, Komasy... I tylko jeden tytuł wyreżyserowany przez kobietę - Barbarę Sass-Zdort.

O Złote Lwy w tym roku będzie rywalizować 12 filmów; zgodnie ze słowami Chacińskiego to "tegoroczna ekstraklasa polskiego kina - filmy, które można pokazać widzom w każdym miejscu na świecie. Jednocześnie wszystkie razem stanowią świetną wizytówkę polskiego kina i pokazują, że mamy udany rok. Widać po nich, że nasi twórcy mówią wieloma głosami, budują własne światy, sięgają po różnorodne sposoby narracji. Ale jedno jest chyba najważniejsze: to tuzin filmów spełnionych artystycznie."

KONKURS GŁÓWNY 36. FPFF W GDYNI:

1. Czarny czwartek, reż. Antoni Krauze
2. Daas, reż. Adrian Panek
3. Essential Killing, reż. Jerzy Skolimowski
4. Italiani, reż. Łukasz Barczyk
5. Ki, reż. Leszek Dawid
6. Kret, reż. Rafael Lewandowski
7. Lęk wysokości, reż. Bartosz Konopka
8. Młyn i Krzyż, reż. Lech Majewski
9. Róża, reż. Wojciech Smarzowski
10. Sala samobójców, reż. Jan Komasa
11. W imieniu diabła, reż. Barbara Sass-Zdort
12. Wymyk, reż. Greg Zglinski (film może być wycofany z Konkursu głównego, jeśli zostanie zakwalifikowany na festiwal w Wenecji).

"Uważam, że jeśli chcemy uczciwie traktować widzów, twórców czy członków jury, musimy założyć, że w Konkursie Głównym pojawiają się wyłącznie filmy intrygujące, zmuszające do dyskusji, nie dające spokoju. Ale przy tym oczywiście udane i zasługujące na nagrodę, czyli wyróżniające się czymś wśród konkurencji." - dodał Chaciński.

Oprócz Konkursu głównego w programie festiwalu Konkurs Młodego Kina (skierowany do studentów i absolwentów szkół filmowych, którzy prezentują tu swoje pierwsze osiągnięcia fabularne); Panorama Polskiego Kina (pozakonkursowy przegląd filmów pełnometrażowych), Polonica (przegląd poświęcony międzynarodowym produkcjom ze znaczącym udziałem polskich artystów), Gdynia dzieciom (przegląd filmowy dla najmłodszych w ramach którego prezentowane są filmy zaliczane do klasyki kina dziecięcego, nowe polskie filmy dla młodej widowni a także najciekawsze obrazy nagrodzone na międzynarodowych festiwalach).

Wybrane pokazy - z myślą o niepełnosprawnych - odbywają się także z wykorzystaniem techniki audiodeskrypcji oraz w języku migowym.

Organizatorzy 36. FPFF zapraszają do Gdyni w dniach 6-11 czerwca - będzie co oglądać i będzie o czym dyskutować.


źródło: www.festiwalgdynia.pl

OSTATNIE

18.06.2020
Amazon zaprezentował trailer drugiego sezonu serialu "Hanna" z Esme Creed-Miles w roli głównej. więcej
18.06.2020
Elijah Wood zagra w kryminalnym thrillerze "No Man of God", który powstanie na podstawie historii seryjnego zabójcy Teda Bundy'ego. więcej
17.06.2020
Kristen Stewart wcieli się w Księżnę Dianę w nowym filmie, który kręci Pablo Larraín ("Jackie", "Neruda"). więcej
17.06.2020
Michael Keaton zagra główną rolę w nowym serialu "Dopesick". więcej
17.06.2020
Maggie Smith ("Downton Abbey"), Kathy Bates ("American Horror Story") i Laura Linney ("Ozark") zagrają w filmie "The Miracle Club". więcej