Elliot Goldenthal z nagrodą im. Wojciecha Kilara

W jeden wieczór Kraków - w ramach 8. Festiwalu Muzyki Filmowej - uczcił dwóch mistrzów: kompozytora Elliota Goldenthala i reżysera Andrzeja Wajdę.

Elliot Goldenthal odebrał w Krakowie - jako pierwszy laureat - nagrodę im. Wojciecha Kilara. To wyróżnienie będzie przyznawane za całokształt twórczości oryginalnym kompozytorom muzyki filmowej, którzy pozostają wierni tradycyjnej sztuce komponowania, piszą utwory, które w oderwaniu od obrazu nie tracą na czytelności, a także sprawnie posługują się językiem muzycznym, kreatywnie operują kolorystyką, barwą i fakturą. Ze statuetką wiąże się możliwość przeprowadzenia sesji nagraniowej z udziałem dowolnej orkiestry z Krakowa lub z Katowic - miast, których prezydenci są fundatorami wyróżnienia.

Elliot Goldenthal to autor muzyki m.in. do "Michaela Collinsa", "Czasu zabijania", "Gorączki", "Wywiadu z wampirem" i wielu dzieł Julie Taymor. Za kompozycję do "Fridy" otrzymał m.in. Oscara. Jest również laureatem Złotego Globu, nominacji do Emmy, statuetek Grammy, Tony i wielu, wielu innych. Tworzy też muzykę symfoniczną, kameralną, operową i teatralną.

Kompozytor odebrał statuetkę w trakcie gali koncertowej Scoring 4 Wajda. Wydarzenie to - jak zapowiedzieli organizatorzy - zapoczątkowuje nowy cykl Festiwalu Muzyki Filmowej: gal poświęconych wielkim reżyserom i muzyce, która pojawia się w ich dziełach. W ramach koncertu poświęconego twórczości Andrzeja Wajdy przypomniano jego największe filmy i związane z nimi kompozycje - w tym utwory Wojciecha Kilara, Zygmunta Koniecznego i Krzysztofa Pendereckiego. Reżyser był obecny na gali i publiczność uhonorowała go owacjami na stojąco.

8. Festiwal Muzyki Filmowej potrwa do niedzieli, 31 maja - przed widzami jeszcze wiele koncertów, w tym gala poświęcona muzyce towarzyszącej najpopularniejszym serialom ostatnich lat.

OSTATNIE

18.06.2020
Amazon zaprezentował trailer drugiego sezonu serialu "Hanna" z Esme Creed-Miles w roli głównej. więcej
18.06.2020
Elijah Wood zagra w kryminalnym thrillerze "No Man of God", który powstanie na podstawie historii seryjnego zabójcy Teda Bundy'ego. więcej
17.06.2020
Kristen Stewart wcieli się w Księżnę Dianę w nowym filmie, który kręci Pablo Larraín ("Jackie", "Neruda"). więcej
17.06.2020
Michael Keaton zagra główną rolę w nowym serialu "Dopesick". więcej
17.06.2020
Maggie Smith ("Downton Abbey"), Kathy Bates ("American Horror Story") i Laura Linney ("Ozark") zagrają w filmie "The Miracle Club". więcej