Filmland Polen - polski krajobraz filmowy za Odrą

Już po raz dziewiąty od marca do grudnia w kinach komunalnych Hanoweru, Hamburga, Lubeki i Bremy w ramach Festiwalu Filmland Polen będą prezentowane polskie filmy fabularne, krótkometrażowe i dokumentalne. W programie m.in.: "Różyczka" Jana Kidawy-Błońskiego, "Erratum" Marka Lechkiego oraz "Made in Poland" Przemysława Wojcieszka.

Projekt Filmland Polen promuje polską kinematografię na terenie Niemiec już od 14 lat i jest najstarszym całorocznym festiwalem (pokazy raz w miesiącu w 4 miastach) - świętem polskiego filmu oraz jego twórców. Festiwal odbywa się w czterech miastach niemieckich: w Hanowerze w Dolnej Saksonii, w Lubece w Szlezwiku-Holsztynie oraz w Hamburgu i Bremie. Już trzykrotnie - w latach 2006/2007, 2008 i 2009 - projekt ten znalazł się w gronie nominowanych do Nagrody Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii "promocja filmu polskiego za granicami kraju".

W tym roku filmem preludium będzie pokaz "Doliny Issy" Tadeusza Konwickiego w dniu 27 marca z okazji inauguracji Roku Czesława Miłosza. W uroczystości wezmą udział Pani Barbara Borys-Damięcka - Senator Rzeczpospolitej Polskiej, oraz Pan Andrzej Osiak - Konsul Generalny w Hamburgu.

W kwietniu w niemieckich kinach pokazywana będzie "Różyczka" Jana Kidawy-Błońskiego, w maju - "Wenecja" Jana Jakuba Kolskiego, w czerwcu - "Made in Poland" Przemysława Wojcieszka, we wrześniu "Erratum" Marka Lechkiego oraz "Magiczne drzewo" Andrzeja Maleszki i cykl polskich filmów dla dzieci połączony z edukacją filmową i plastyczną, w październiku - "Matka Teresa od kotów" Pawła Sali, w listopadzie - "Jestem twój" Mariusza Grzegorzka, a w grudniu, na zakończenie festiwalu, film Doroty Kędzierzawskiej "Jutro będzie lepiej".

Jednocześnie widzowie zobaczą filmy dokumentarne młodych twórców - u progu zawodu - laureatów z różnych krajów Europy - zwycięzców 3. Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkich pt. "Przekraczanie granic".

Tradycyjnie już dla miłośników dyskusji o filmach po pokazach filmowych w Hanowerze i Hamburgu planowane są spotkania z twórcami z Polski - reżyserami prezentowanych filmów oraz producentką Barbarą Grzegorzek oraz operatorem i producentem Arturem Reinhartem.

Z okazji polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej i Roku Miłosza w miesiącu listopadzie mieszkańcy Hanoweru i Hamburga w fabrycznych galeriach Eis Fabrik i Fabrik der Künste zaproszeni zostaną do udziału w Weekendzie z Kulturą Polską. Na program złożą się wystawy plastyczne, filmy dokumentalne i fabularne oraz koncerty z polskim repertuarem.

Od 4 lat filmy festiwalowe pokazywane są w polskiej wersji językowej, z napisami niemieckimi.
Więcej informacji o projekcie i festiwalu znajduje się na stronach internetowych: www.filmlandpolen.de


źródło: filmlandpolen.de

OSTATNIE

18.06.2020
Amazon zaprezentował trailer drugiego sezonu serialu "Hanna" z Esme Creed-Miles w roli głównej. więcej
18.06.2020
Elijah Wood zagra w kryminalnym thrillerze "No Man of God", który powstanie na podstawie historii seryjnego zabójcy Teda Bundy'ego. więcej
17.06.2020
Kristen Stewart wcieli się w Księżnę Dianę w nowym filmie, który kręci Pablo Larraín ("Jackie", "Neruda"). więcej
17.06.2020
Michael Keaton zagra główną rolę w nowym serialu "Dopesick". więcej
17.06.2020
Maggie Smith ("Downton Abbey"), Kathy Bates ("American Horror Story") i Laura Linney ("Ozark") zagrają w filmie "The Miracle Club". więcej