"Ida" i polskie dokumenty nominowane do Oscara

Polska "Ida" otrzymała dwie nominację do Oscara. O nagrody Akademii walczą także polskie dokumenty krótkometrażowe "Joanna" i "Nasza klątwa".

Obraz Pawła Pawlikowskiego będzie rywalizować w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Dzieło konkurować będzie z obrazami: "Dzikie historie" (Argentyna, reż. Damián Szifrón), "Mandarynki" (Estonia, reż. Zaza Urushadze), "Lewiatan" (Rosja, reż. Andriej Zwiagincew) i "Timbuktu" (Mauretania, reż. Abderrahmane Sissako). Produkcje wybrane zostały spośród 83 zgłoszeń z całego świata.

Ponadto nominowano Łukasza Żala i Ryszarda Lenczewskiego za zdjęcia. W tej samej kategorii szanse na statuetkę mają twórcy obrazów "Niezłomny", "Birdman", "Mr. Turner" i "Grand Budapest Hotel".

Przypomnijmy, że "Ida" opowiada o nowicjuszce (Agata Trzebuchowska), która dowiaduje się, że jest Żydówką, a jej ciotka to stalinowska prokurator (Agata Kulesza).

Polska produkcja triumfowała ostatnio na rozdaniu Europejskich Nagród Filmowych oraz wyróżniona została przez Stowarzyszenia Krytyków Filmowych w Los Angeles.

Otrzymała też nominację do Złotych Globów, gdzie przegrała z "Lewiatanem".

"Nasza klątwa" z Warszawskiej Szkoły Filmowej ukazuje losy małżonków, których syn cierpi na rzadką chorobę - klątwę Ondyny (CCHS). Chorzy podczas snu przestają oddychać i wymagają dożywotniego wspomagania czynności oddechowych za pomocą respiratora.

Z kolei bohaterką "Joanny" jest kobieta, która walcząc z nowotworem prowadzi blog. Projekt powstał dla Wajda Studio.

Laureatów poznamy 22 lutego w trakcie uroczystej gali, którą poprowadzi Neil Patrick Harris.

OSTATNIE

26.05.2020
W sieci pojaiwł sie zapowiedź nowego muzycznego serialu Quibi "Royalties". więcej
26.05.2020
W sieci pojawiły się nowy odcinek serialu "The Biebers on Watch", których bohaterami są Justin Bieber i Hayley Baldwin. więcej
26.05.2020
W sieci pojawił się zwiastun dramatu "Before The Fire" z Jenną Lyng Adams. więcej
26.05.2020
Nowy serial "Love Life" z Anna Kendrick w HBO GO już 28 maja. więcej
26.05.2020
W biografii Amy Winehouse w głównej roli pojawi się nieznana aktorka. więcej