Janusz Morgenstern nie żyje

Jak poinformował Polski Instytut Sztuki Filmowej, 6 września nad ranem zmarł wybitny polski reżyser i producent filmowy Janusz Morgenstern. Miał 89 lat.

Zaczynał jako asystent albo drugi reżyser m.in. w "Lotnej", "Pokoleniu", "Kanale" i "Popiele i diamencie".

Zadebiutował w 1960 roku obrazem "Do widzenia, do jutra" - historią wakacyjnego spotkania polskiego studenta (Zbigniew Cybulski) z córką zagranicznego dyplomaty (Teresa Tuszyńska). Jego najbardziej znane filmy to m.in. oparta na motywach powieści Stanisława Dygata "Disneyland" "Jowita" (1967) z Danielem Olbrychskim, Barbarą Kwiatkowską, Kaliną Jędrusik i Zbigniewem Cybulskim oraz opowieść o trudnym wchodzeniu w dorosłe życie "Trzeba zabić tę miłość" (1972) z Andrzejem Malcem i Jadwigą Jankowską-Cieślak w rolach głównych (aktorka otrzymała za swoją kreację w tym filmie Złotą Palmę w Cannes).

Reżyserował spektakle teatralne dla telewizji (m.in. "Arszenik i stare koronki"), był też autorem niezapomnianych polskich seriali: "Stawka większa niż życie", "Kolumbowie" i "Polskie drogi". Ostatni jego film to zrealizowana w 2009 roku historia studenta pragnącego za wszelką cenę odnieść sukces - "Mniejsze zło".

Jego twórczość była doceniana zarówno w kraju, jak i za granicą - w 1961 roku za krótkometrażowy "Ambulans" otrzymał I nagrodę w San Francisco, w 1967 roku jego "Jowita" otrzymała wyróżnienie na festiwalu w San Sebastian (w 1991 roku był też członkiem jury tego festiwalu). W 2008 roku odebrał Orła za Osiągnięcia Życia, a w 2010 roku na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - Platynowego Lwa za całokształt twórczości. Był dyrektorem Studia Filmowego Perspektywa w Warszawie.

Niedługo na ekrany polskich kin trafi obraz "Róża" Wojciecha Smarzowskiego, którego Morgenstern był współproducentem.


PISF

OSTATNIE

18.06.2020
Amazon zaprezentował trailer drugiego sezonu serialu "Hanna" z Esme Creed-Miles w roli głównej. więcej
18.06.2020
Elijah Wood zagra w kryminalnym thrillerze "No Man of God", który powstanie na podstawie historii seryjnego zabójcy Teda Bundy'ego. więcej
17.06.2020
Kristen Stewart wcieli się w Księżnę Dianę w nowym filmie, który kręci Pablo Larraín ("Jackie", "Neruda"). więcej
17.06.2020
Michael Keaton zagra główną rolę w nowym serialu "Dopesick". więcej
17.06.2020
Maggie Smith ("Downton Abbey"), Kathy Bates ("American Horror Story") i Laura Linney ("Ozark") zagrają w filmie "The Miracle Club". więcej