Komasa nakręci film o Powstaniu Warszawskim

Jeszcze nie zdążył się nacieszyć sukcesem "Sali samobójców", a PISF już dofinansowuje jego kolejny projekt. Kwota 6 milionów złotych przyznana "Miastu", które opowie o Powstaniu Warszawskim, jest jedną z najwyższych w historii tej instytucji.

Jak przyznała Agnieszka Odorowicz, dyrektor PISF, produkcja filmu o tej tematyce od początku była priorytetowa. Dlatego właśnie zdecydowała o dotacji dla "Miasta" - mimo opinii komisji ekspertów, którzy chcieli scenariusz odrzucić.
"Mimo szacunku dla ekspertów, nie zgodziłam się z ich oceną i uznałam ją za nie do końca uzasadnioną. Nie wszyscy eksperci tej komisji znali dobrze dotychczasową twórczość filmową Jana Komasy, m.in. 'Salę samobójców', która jest niewątpliwym dowodem na wyjątkowy talent i dobry warsztat młodego reżysera. Wydaje się także, że eksperci nie wykazali wrażliwości na nowatorską formę scenariusza" - powiedziała Odorowicz. Zwróciła też uwagę, że projekt uzyskał poparcie prof. Andrzeja Kunerta i prof. Władysława Bartoszewskiego. Nie bez znaczenia jest również fakt, że zaangażowały się w niego Muzeum Powstania Warszawskiego oraz środowiska kombatanckie.

Muzeum zorganizowało castingi, w których wzięło udział ponad 2 tysiące młodych ludzi z całej Polski w wieku od 18 do 22 lat. W filmie - oprócz głównych bohaterów: Seby, Biedronki i Kamy - jest do obsadzenia około 90 ról. Zgodnie ze słowami Komasy, który w czasie kilkuletnich przygotowań konsultował się nie tylko z ekspertami, ale i samymi powstańcami - fikcyjni mają być tylko bohaterowie, a film będzie miał wiele odniesień do rzeczywistych zdarzeń.

Zdjęcia do "Miasta" ruszą jeszcze w tym roku - reżyser planuje, że będą kręcone m.in. w Warszawie i na Dolnym Śląsku. Budżet filmu prawdopodobnie przekroczy 20 milionów złotych.
Producentem będzie spółka Film Miasto, założona przez Akson Studio, ATM Grupa SA i TVN SA. Produkcja uzyska wsparcie także od prywatnych sponsorów.


źródło: PAP

OSTATNIE

18.06.2020
Amazon zaprezentował trailer drugiego sezonu serialu "Hanna" z Esme Creed-Miles w roli głównej. więcej
18.06.2020
Elijah Wood zagra w kryminalnym thrillerze "No Man of God", który powstanie na podstawie historii seryjnego zabójcy Teda Bundy'ego. więcej
17.06.2020
Kristen Stewart wcieli się w Księżnę Dianę w nowym filmie, który kręci Pablo Larraín ("Jackie", "Neruda"). więcej
17.06.2020
Michael Keaton zagra główną rolę w nowym serialu "Dopesick". więcej
17.06.2020
Maggie Smith ("Downton Abbey"), Kathy Bates ("American Horror Story") i Laura Linney ("Ozark") zagrają w filmie "The Miracle Club". więcej