Laureaci BAFTY

12 lutego przyznane zostały nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA).

Uroczystość miała miejsce w londyńskim Royal Opera House. Najwięcej nagród, bo aż siedem, otrzymał film "Artysta". Obraz zdobył główną nagrodę dla najlepszego filmu, a jego twórca Michel Haznavicius został uznany za najlepszego reżysera oraz najlepszego autora scenariusza oryginalnego. Grający główną rolę Jean Dujardin otrzymał laur dla najlepszego aktora. "Artysta" zwyciężył też w kategoriach najlepsze zdjęcia, kostiumy i muzyka (Ludovic Bource).


Za najlepszą aktorkę uznano Meryl Streep za jej rolę Margaret Thatcher w filmie "Żelazna dama". Jest to już druga nagroda BAFTA w karierze Streep - poprzednią otrzymała w 1981 roku za kreację w "Kochanicy Francuza". Obraz "Żelazna dama" zwyciężył też w kategorii najlepsza charakteryzacja.


W kategorii najlepszy aktor drugoplanowy nagrodzono Christophera Plummera ("Debiutanci"), a najlepszą aktorką drugoplanową została Octavia Spencer ("Służące").


Najlepszym nieanglojęzycznym filmem został obraz "Skóra, w której żyję", a najlepszym filmem brytyjskim "Szpieg". "Szpieg" zdobył też nagrodę w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany (Bridget O'Connor i Peter Straughan).


W kategorii najlepszy film animowany zwyciężył "Rango", najlepszym filmem dokumentalnym okazał się "Senna" (także nagroda za najlepszy montaż), a wśród filmów krótkometrażowych zwyciężyły obrazy "Pitch Black Heist" i "A Morning Stroll" (najlepsza animacja krótkometrażowa).


Za wschodzącą gwiazdę kina uznano Adama Deacona, a za wkład w brytyjskie kino uhonorowano Johna Hurta.


"Hugo i jego wynalazek" Martina Scorsese został nagrodzony za najlepszą scenografię i dźwięk, za najlepsze efekty wizualne wyróżniono "Harry'ego Pottera i Insygnia Śmierci. Część 2" a Paddy Considine i Diarmid Scrimshaw ("Tyranozaur") zwyciężyli w kategorii najlepszy debiut brytyjskiego reżysera, scenarzysty lub producenta.


www.bafta.org

OSTATNIE

03.06.2020
George Clooney dołączył do do artystów wspierających protesty w Ameryce. więcej
03.06.2020
Twórcy udostępnili w USA za darmo film "Tylko sprawiedliwość" dla tych którzy są zainteresowani tematem systemowego rasizmu. więcej
02.06.2020
Robert Pattinson wyjawił, że wiadomość o tym, iż zagra Batmana dotarła do niego, gdy kręcił inny film. więcej
02.06.2020
W sieci pojawił się klip zapowiadający kryminalno-komediowy dramat \"Judy i Punch\" z Mią Wasikowską w roli głównej. więcej
02.06.2020
Do sieci trafił klip zapowiadający thriller "Becky" z Kevinem Jamesem. więcej