Łukasz Palkowski i Andrzej Wajda z Paszportami "Polityki"

Łukasz Palkowski otrzymał tegoroczną nagrodę Paszport przyznawaną przez redakcję "Polityki". Twórcę doceniono za obraz "Rezerwat". Andrzej Wajda został z kolei uhonorowany w kategorii Kreator Kultury.

Wyróżnienia dla Łukasza Palkowskiego przyznano za "najbardziej obiecujący debiut ostatnich sezonów, za umiejętne połączenie własnych ambicji artystycznych z oczekiwaniami widowni, za wzorcową pracę z aktorami".

"Rezerwat" to zbiorowy portret mieszkańców warszawskiej Pragi. W filmie zagrali Marcin Kwaśny, Sonia Bohosiewicz, Grzegorz Palkowski, Artur Dziurman i Violetta Arlak. Obraz trafi do kin w tym tygodniu.

Pozostali nominowani do nagrody to Marcin Dorociński oraz Marcin Koszałka.

Przyznając Andrzejowi Wajdzie wyróżnienie Kreatora Kultury, jurorzy brali pod uwagę nie tylko dokonania na polu filmowym reżysera, które przyniosły mu wiele nagród na całym świecie, w tym Oscara za całokształt twórczości, ale także jego wpływ na kolejne pokolenia filmowców oraz działalność dydaktyczną. Obecnie swe doświadczenia zawodowe twórca przekazuje młodym w założonej przez siebie Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.

Ostatnie dzieło Wajdy, "Katyń", można było podziwiać w kinach jesienią 2007 roku.

OSTATNIE

18.06.2020
Amazon zaprezentował trailer drugiego sezonu serialu "Hanna" z Esme Creed-Miles w roli głównej. więcej
18.06.2020
Elijah Wood zagra w kryminalnym thrillerze "No Man of God", który powstanie na podstawie historii seryjnego zabójcy Teda Bundy'ego. więcej
17.06.2020
Kristen Stewart wcieli się w Księżnę Dianę w nowym filmie, który kręci Pablo Larraín ("Jackie", "Neruda"). więcej
17.06.2020
Michael Keaton zagra główną rolę w nowym serialu "Dopesick". więcej
17.06.2020
Maggie Smith ("Downton Abbey"), Kathy Bates ("American Horror Story") i Laura Linney ("Ozark") zagrają w filmie "The Miracle Club". więcej