Maja Komorowska laureatką Prowincjonaliów 2008

Maja Komorowska, wybitna polska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna oraz pedagog i wychowawca wielu pokoleń adeptów sztuki aktorskiej, otrzyma Nagrodę Honorową XV, jubileuszowego Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia 2008, który odbędzie się we Wrześni w dniach 6-9 lutego 2008.

W czasie festiwalu zaplanowano retrospektywę filmów z udziałem aktorki, wystawę fotosów filmowych, prezentacje książek: \"31 dni maja\" i \"Pejzaż. Rozmowy z Mają Komorowską\" a także spotkanie z samą laureatką.

Aktorka przez kilka lat związana była z teatrami m. in.: \"13 rzędów\" w Opolu i \"Laboratorium\" we Wrocławiu Jerzego Grotowskiego. Od 1972 roku aż do dziś pracuje w Teatrze Współczesnym w Warszawie. Gościnnie występuje na deskach między innymi: Starej Prochowni, Sceny Prezentacje i Teatru Dramatycznego w Warszawie. Występowała w filmach najwybitniejszych reżyserów - Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Wajdy i Tadeusza Konwickiego. Najwięcej jednak zawdzięcza współpracy z Krzysztofem Zanussim. Była jego muzą - razem zrobili kilkanaście filmów, z których kilka najwybitniejszych zostanie zaprezentowanych widzom Prowincjonaliów.

Oddzielną kartę w biografii Mai Komorowskiej stanowi działalność społeczna: budowa warszawskiego hospicjum onkologicznego, Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej i pomoc internowanym w czasie stanu wojennego.

Do 18 grudnia można zgłaszać filmy do konkursu w kategoriach: fabuły (długo i krótkometrażowe) zrealizowane w okresie od stycznia 2007 do stycznia 2008 oraz dokumenty z ostatnich dwóch lat. Formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie internetowej prowincjonalia.com.pl.

OSTATNIE

18.06.2020
Amazon zaprezentował trailer drugiego sezonu serialu "Hanna" z Esme Creed-Miles w roli głównej. więcej
18.06.2020
Elijah Wood zagra w kryminalnym thrillerze "No Man of God", który powstanie na podstawie historii seryjnego zabójcy Teda Bundy'ego. więcej
17.06.2020
Kristen Stewart wcieli się w Księżnę Dianę w nowym filmie, który kręci Pablo Larraín ("Jackie", "Neruda"). więcej
17.06.2020
Michael Keaton zagra główną rolę w nowym serialu "Dopesick". więcej
17.06.2020
Maggie Smith ("Downton Abbey"), Kathy Bates ("American Horror Story") i Laura Linney ("Ozark") zagrają w filmie "The Miracle Club". więcej