Młody Stuhr cesarzem

Już wkrótce na ekranach kin zobaczymy film z gatunku eksploatowanego w naszej kinematografii do granic możliwości - produkcję kostiumową, która ma jednak ten niewątpliwy atut, że nie jest kolejną ekranizacją klasycznego polskiego dzieła literackiego. Mowa o "Daas", historii życia Jakuba Franka, który w drugiej połowie osiemnastego wieku przybył do Polski i ogłosił się mesjaszem. Wykorzystując apokaliptyczne nastroje zarówno w społeczności żydowskiej, jak i w części hierarchii kościelnej, spowodował konwersję na katolicyzm kilkuset swoich wyznawców, którzy po śmierci swojego mistrza stali się częścią wyższych warstw polskiego społeczeństwa.

Reżyserem i scenarzystą filmu jest Adrian Panek, asystent Filipa Bajona przy "Fundacji" i drugi reżyser "Ślubów panieńskich", znany też jako twórca teledysków T.Love, Lady Pank czy Raz Dwa Trzy, za które był nominowany do nagrody Yacha. W doborowej obsadzie znaleźli się m.in.: Andrzej Chyra, Olgierd Łukaszewicz, Mariusz Bonaszewski, Janusz Chabior, Jan Nowicki, Danuta Stenka oraz Maciej Stuhr. Filip Bajon podjął się natomiast opieki artystycznej nad filmem.

Młodszy radca wiedeńskiej Kancelarii Nadwornej Henryk Klein (Mariusz Bonaszewski) otrzymuje skargę na przebywającego w Wiedniu po pierwszym rozbiorze Polski hrabiego Jakuba Franka (Olgierd Łukaszewicz). Donos napisany został przez jego byłego wyznawcę, Jakuba Golińskiego z Galicji (Andrzej Chyra), który został ukarany i obrabowany przez sekciarzy z powodu swojego odstępstwa. Klein przeprowadza dochodzenie, podejrzewa bowiem spisek, którego celem jest zamach stanu. Niespodziewanie sytuacja komplikuje się, tropy prowadzą w nieoczekiwaną stronę, a rozwiązanie zagadki jest dla Kleina szokiem.

Macieja Stuhra (w "Daas" zagrał cesarza Józefa Habsburga II) mogliśmy ostatnio podziwiać w uwspółcześnionej wersji "Ślubów panieńskich" Bajona i "Mistyfikacji" - kontrowersyjnym filmie podważającym fakt samobójstwa Witkacego w 1939 roku. Za tę ostatnią rolę był nominowany do nagrody filmowej Złota Kaczka.

OSTATNIE

19.09.2019
Joaquin Phoenix zagra w nowym filmie Mike'a Millsa. więcej
19.09.2019
Platforma Prime Video opublikowała zwiastun dokumentu "Savage x Fenty Show". Tym razem bardziej muzyczny. więcej
19.09.2019
Muzyczny film "Spirits in the Forest" o grupie Depeche Mode trafi do kin na całym świecie 21 listopada. więcej
19.09.2019
W sieci pojawił się amerykański zwiastun piątego sezonu serialu "Peaky Blinders". więcej
19.09.2019
W sieci pojawiła się krótka zapowiedź filmu "Uncut Gems" z Adamem Sandlerem. więcej