Namiętność (Passion)

Ostatnio taką intrygę widziałam w latach 90., kiedy w telewizji gościł serial "Beverly Hills, 90210".

Christine (Rachel McAdams) jest piękną, silną kobietą sukcesu, która zawsze dostaje to, czego chce. Isabelle (Noomi Rapace) jest jej nieśmiałą, ale bardzo zdolną pracownicą. Kiedy szefowa przypisuje sobie znakomity pomysł podwładnej, zaczyna się między nimi coraz bardziej zacięta i niebezpieczna rywalizacja.

Do połowy film Briana De Palmy (sic!) przypomina "Beverly Hills, 90210" tylko z dorosłymi ludźmi i seks-zabawkami. Podstępy, manipulacje, knowania, romanse, zemsty są na emocjonalnym i intelektualnym poziomie nastolatek. Żeby to chociaż była zaciekła walka, wymyślne strategie, psychologiczne tortury. Nic z tych rzeczy. Mamy za to obśmiewanie się z filmików nakręconych telefonem i serię banalnych stereotypów typu blondynka kontra brunetka.

Twórca "Człowiek z blizną" postawił na chłód i wyrachowanie, co na ekranie przekłada się na wystudiowane ujęcia i puste sceny, które sprawiają, że półtorej godziny trwa wieki. Na tym jednak nie koniec. Gdzieś w połowie De Plama postanawia nieco namieszać. Owszem, akcja się nieco zagęszcza, pojawiają się niepewności, niemówienia, co niestety nie zmienia "Namiętności" w rasowy thriller. Reżyser zaczyna bowiem jednocześnie bawić się formą, stawia akcent na aspekt wizualny i jeszcze chętniej eksponuje światło-cienie. W ten sposób jego dzieło zaczyna przypominać lekko awangardowy teatr telewizji, a słowo telewizja jest tu kluczowe.

To nie jest film do kina. Od biedy, dla ładnych zdjęć, nietuzinkowo prowadzonej kamery, dla wystylizowanej McAdams można by ten film obejrzeć wylegując się na kanapie i popijając herbatę. Na dużym ekranie, to po prostu męczarnia.

OSTATNIE

18.06.2020
Amazon zaprezentował trailer drugiego sezonu serialu "Hanna" z Esme Creed-Miles w roli głównej. więcej
18.06.2020
Elijah Wood zagra w kryminalnym thrillerze "No Man of God", który powstanie na podstawie historii seryjnego zabójcy Teda Bundy'ego. więcej
17.06.2020
Kristen Stewart wcieli się w Księżnę Dianę w nowym filmie, który kręci Pablo Larraín ("Jackie", "Neruda"). więcej
17.06.2020
Michael Keaton zagra główną rolę w nowym serialu "Dopesick". więcej
17.06.2020
Maggie Smith ("Downton Abbey"), Kathy Bates ("American Horror Story") i Laura Linney ("Ozark") zagrają w filmie "The Miracle Club". więcej