Nominacje do Orłów 2012

Ogłoszono listę kandydatów do przyznawanych corocznie przez Polską Akademię Filmową Polskich Nagród Filmowych Orły.

Najwięcej nominacji - aż 10 - zdobył obraz Agnieszki Holland "W ciemności". Kolejne miejsca zajęły "Róża" Wojciecha Smarzowskiego - 9 nominacji i "Sala samobójców" Jana Komasy - 8 nominacji. Te trzy produkcje będą walczyć o nagrodę w kategorii najlepszy film, a ich twórcy o nagrodę dla najlepszego reżysera.


W kategorii najlepsza główna rola kobieca nominowane zostały: Roma Gąsiorowska za kreację w "Ki", Agata Kulesza za rolę w "Róży" i Agnieszka Grochowska za udział w dramacie wojennym "W ciemności".
O nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą ubiegać się będą Kinga Preis za role w filmach "Róża" i "W ciemności" oraz Roma Gąsiorowska za "Salę samobójców".


W kategorii najlepsza główna rola męska nominację otrzymali: Marcin Dorociński za "Różę", Jakub Gierszał za "Salę samobójców" i Robert Więckiewicz za obraz "W ciemności".
O laur za najlepszą drugoplanową rolę męską ubiegają się Adam Ferency za kreację w "1920 Bitwie Warszawskiej", Wojciech Pszoniak za "Kreta" i Jacek Braciak za "Różę".


W kategorii scenariusz nominacje zdobyli Michał Szczerbic ("Róża"), Jan Komasa ("Sala samobójców"), David F. Shamoon ("W ciemności") oraz Greg Zgliński i Janusz Margański ("Wymyk").


Za najlepsze filmy europejskie uznane zostały obrazy: "Jak zostać królem", "Melancholia" oraz "Szpieg".


Uroczyste wręczenie nagród nastąpi 5 marca podczas gali w warszawskim Teatrze Polskim.


www.pnf.pl

OSTATNIE

20.09.2019
Znani z "Teorii wielkiego podrywu" Jim Parsons i Mayim Bialik zagrają w komediowej serii "Carla". więcej
20.09.2019
Amazon zaprezentował nowy zwiastun obrazu "The Aeronauts" z Felicity Jones i Eddiem Redmayne'em w rolach głównych. więcej
20.09.2019
W sieci zadebiutował nowy zwiastun serialu "Dickinson". więcej
20.09.2019
Bebe Rexha opublikowała kawałek "You Can't Stop The Girl" z filmu "Czarownica 2". więcej
20.09.2019
Jesse Plemons i Dominique Fishback dołączyli do obsady filmu "Jesus Was My Homeboy". więcej