Nowy projekt Bartka Konopki w Karlowych Warach

Projekt najnowszego dokumentu nominowanego do Oscara za "Królika po berlińsku" Bartka Konopki - "Sztuka znikania" - zostanie dziś przedstawiony na festiwalu w Karlowych Warach.

Film opowiada o haitańskim szamanie voodoo, Amonie, który w 1980 roku przyjechał do Polski wraz z grupą Haitańczyków na zaproszenie teatru Jerzego Grotowskiego. Przodkowie Amona to polscy legioniści, którzy przyczynili się do zniesienia niewolnictwa na Haiti; szaman postanawia więc zostać w Polsce i zrobić coś dobrego dla kraju, z którego wywodzą się jego korzenie.
Nadchodzi stan wojenny. Amon jest przekonany, że generał Jaruzelski został opętany przez złego demona, który wywołuje sztywnienie i przekrwienie oczu, stąd też generał musi nosić ciemne okulary. Przeprowadza więc ceremonię voodoo, aby uwolnić duszę Jaruzelskiego od wpływu demona, a kraj od sowieckich czołgów.

"Sztukę znikania" tworzy ten sam zespół, który pracował nad "Królikiem po berlińsku": współreżyserem jest Piotr Rosołowski a producentką Anna Wydra, która zaprezentuje projekt na festiwalu, tuż obok projektu dokumentu Bartosza Dombrowskiego "Six degrees".
Film Dombrowskiego jest z kolei próbą udowodnienia prawdziwości teorii Stanleya Miligrama, zgodnie z którą każdego człowieka na ziemi dzieli od innych ludzi nie więcej niż sześć osób.
Te dwa projekty będą prezentowane w ramach "Docu Talents from the East", czyli przeglądu najbardziej nowatorskich i obiecujących filmów z Europy środkowej i wschodniej, znajdujących się jeszcze w fazie produkcji, które będą miały swoje premiery pomiędzy lipcem 2011 a lipcem 2012 r.


PAP

OSTATNIE

18.06.2020
Amazon zaprezentował trailer drugiego sezonu serialu "Hanna" z Esme Creed-Miles w roli głównej. więcej
18.06.2020
Elijah Wood zagra w kryminalnym thrillerze "No Man of God", który powstanie na podstawie historii seryjnego zabójcy Teda Bundy'ego. więcej
17.06.2020
Kristen Stewart wcieli się w Księżnę Dianę w nowym filmie, który kręci Pablo Larraín ("Jackie", "Neruda"). więcej
17.06.2020
Michael Keaton zagra główną rolę w nowym serialu "Dopesick". więcej
17.06.2020
Maggie Smith ("Downton Abbey"), Kathy Bates ("American Horror Story") i Laura Linney ("Ozark") zagrają w filmie "The Miracle Club". więcej