Off Plus Camera nagradza niezależnych twórców

Krakowską Nagrodę Filmową w wysokości 100 tys. dolarów z rąk przewodniczącego jury Jerzego Skolimowskiego odebrał południowokoreański reżyser Park Jung-bum.

Nagrodzony przez Jury film "Musan il-gy" ("Dzienniki Musan") to pełnometrażowy debiut Parka Jung-buma dedykowany jego zmarłemu na raka przyjacielowi, uchodźcy z Korei Północnej. Jako "The Journals of Musan" zdobył nagrody na wielu festiwalach filmowych, m.in. w Pusan, Marrakeszu czy Rotterdamie. Mimo sprzyjającego klimatu do tworzenia filmów niezależnych w Korei Południowej realizacja wiązała się z trudnościami fizycznymi i finansowymi.

Reżyser był zaskoczony i wzruszony, a dziękując za wyróżnienie w Krakowie, powiedział: "Nie mogę uwierzyć, że otrzymałem tak ważną nagrodę. Ten film jest dla mnie szczególnie ważny, bo zrobiony ku czci mojego świętej pamięci przyjaciela". A dyrektorka PISF-u Agnieszka Odorowicz przekazała zwycięzcy dodatkową nagrodę - 1 milion złotych - pod warunkiem, że film zostanie zrealizowany na terenie naszego kraju. Pogratulowała organizatorom festiwalu i podkreśliła, że miasto zyskało jedną z najważniejszych imprez dla młodych niezależnych filmowców.

Po raz pierwszy w programie festiwalu pojawił się Konkurs Polskich Filmów Fabularnych.
Ma on promować to, co najlepsze i najbardziej oryginalne w polskim kinie. Filmy zakwalifikowane do Konkursu stanowią najciekawsze zjawiska i trendy, jakie pojawiły się w polskiej kinematografii w ciągu minionego roku. W konkursie wzięło udział 10 pełnometrażowych fabuł wyprodukowanych w 2010 i 2011 roku. Wśród nim znalazły się m.in.: "Chrzest" Marcina Wrony, "Lincz" Krzysztofa Łukaszewicza, "Made in Poland" Przemysława Wojcieszka, "Matka Teresa od kotów" Pawła Sali czy "Prosta historia o miłości" Arkadiusza Jakubika. Filmy walczyły o nagrodę Polski Noble Filmowy w wysokości 100 tys. złotych, a zwycięzcą wybranym przez międzynarodowe Jury okazał się "Chrzest" Wrony. Oprócz nagrody pieniężnej otrzymał on bilet wraz z zagwarantowanym udziałem w Sundance Film Festival.
Zaskoczony reżyser podziękował organizatorom festiwalu i żartował: "Widzę, że dzięki pieniądzom i biletowi mam już zorganizowane najbliższe pół roku".
Nagrodę Publiczności otrzymała Eliza Kowalewska za pełnometrażowy debiut "Heniek".

Po raz pierwszy w czasie konkursu Międzynarodowa Federacja Krytyków Filmowych FIPRESCI także nagrodziła najlepszy film - zwyciężył Jan Komasa i jego "Sala samobójców".

Pełna lista laureatów:

Konkurs Główny Wytyczanie Drogi - "Musan il-gy", reż. Park Jung-bum
Konkurs Polskich Filmów Fabularnych - "Chrzest", reż. Marcin Wrona
Nagroda FIPRESCI - "Sala samobójców", reż. Jan Komasa
Nagroda Publiczności - "Heniek", reż. Eliza Kowalewska

Konkurs Bierzcie i kręćcie:
Ty plus Festiwal - "Porozmawiaj z nią", autor: Paweł Soja
Allegro Short Film - "Single Player", autor: Paweł Soja
Allegro Short Film Pomysł - ex aequo "Jak Bóg da" Artura Długokęckiego i "Second Head" Bartka Tryzny
Relacja z Wydarzenia TVN24 - "Budowa molo bez zabezpieczeń" Konrada Skiby


źródło: www.offpluscamera.com

OSTATNIE

18.06.2020
Amazon zaprezentował trailer drugiego sezonu serialu "Hanna" z Esme Creed-Miles w roli głównej. więcej
18.06.2020
Elijah Wood zagra w kryminalnym thrillerze "No Man of God", który powstanie na podstawie historii seryjnego zabójcy Teda Bundy'ego. więcej
17.06.2020
Kristen Stewart wcieli się w Księżnę Dianę w nowym filmie, który kręci Pablo Larraín ("Jackie", "Neruda"). więcej
17.06.2020
Michael Keaton zagra główną rolę w nowym serialu "Dopesick". więcej
17.06.2020
Maggie Smith ("Downton Abbey"), Kathy Bates ("American Horror Story") i Laura Linney ("Ozark") zagrają w filmie "The Miracle Club". więcej