Off Plus Camera wytycza drogę niezależnym

Już po raz czwarty. W tegorocznej edycji festiwalu Off Plus Camera, wydarzenia poświęconego w całości filmom niezależnym, w konkursie głównym "Wytyczanie Drogi" będzie rywalizować ze sobą 12 produkcji zagranicznych. Zobaczymy filmy m.in. z Australii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Korei Południowej, kilku krajów europejskich (a wśród nich także z Polski). Jest o co powalczyć - Krakowska Nagroda Filmowa wynosi 100 tys. dolarów USD.

Corocznie do rywalizacji w konkursie staje 12 filmów z całego świata - niektóre z nich to debiuty, inne są drugą produkcją w dorobku twórczym reżysera. Wszystkie jednak wyróżniają się swoją istotnością w "wytyczaniu drogi", pokazywaniu świata ludzkich spraw w sposób niebanalny, poprzez pryzmat doświadczeń niejednokrotnie trudnych i złożonych emocjonalnie, ale zawsze - intrygujących i wciągających.

W tym roku, w dniach 8-17 kwietnia, obejrzymy dwanaście specjalnie wyselekcjonowanych produkcji, wśród których dwie - "Erratum" Lechkiego i "Sala samobójców" Komasy - będą reprezentować Polskę:

1. "Erratum", reż. Marek Lechki, Polska
2. "Gun Hill Road" , reż. Rashaad Ernesto Green, USA
3. "Lou", reż. Belinda Chayko, Australia
4. "Musan il-gy", reż. Park Jung-Bum, Korea Południowa
5. "Notre Jour Viendra", reż. Romain Gavras, Francja
6. "Pure", reż. Lisa Langseth, Szwecja
7. "Sala samobójców", reż. Jan Komasa, Polska
8. "Sensation", reż. Tom Hall, Irlandia/Holandia
9. "Skeletons", reż. Nick Whitfield, Wielka Brytania
10. "Small Town Murder Songs", reż. Ed Gass-Donnelly, Kanada
11. "Smukke Mennesker" , reż. Mikkel Munch-Fals, Dania
12. "The Off Hours", reż. Megan Griffiths, USA

Poza konkursem głównym, w cyklu "Konfrontacje", prezentującym najciekawsze filmy młodych twórców, zobaczymy także inną polską produkcję - "Hanoi-Warszawa". Wyreżyserowana przez Katarzynę Klimkiewicz historia opowiada o młodej Wietnamce, która nielegalnie przedostaje się do Polski, gdzie czeka na nią narzeczony. Podróż przez nasz kraj to dla niej niekończąca się udręka i pasmo upokorzeń.

Film Klimkiewicz zdobył Nagrodę Specjalną Jury w Konkursie Młodego Kina na 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a aktorka Thu Ha Mai występująca w głównej roli otrzymała wyróżnienie honorowe. Film został zauważony i nagrodzony także na festiwalach międzynarodowych: m.in. Grand Prix na Quest Europe, EY 2010 Nagroda Specjalna na Festiwalu w Cottbus, Pierwsza Nagroda w Konkursie Europejskim w Hiszpanii. Nagrodzono go też szczególnie ważną Europejską Nagrodą Filmową EFA dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego.


Więcej na: www.offpluscamera.com

OSTATNIE

18.06.2020
Amazon zaprezentował trailer drugiego sezonu serialu "Hanna" z Esme Creed-Miles w roli głównej. więcej
18.06.2020
Elijah Wood zagra w kryminalnym thrillerze "No Man of God", który powstanie na podstawie historii seryjnego zabójcy Teda Bundy'ego. więcej
17.06.2020
Kristen Stewart wcieli się w Księżnę Dianę w nowym filmie, który kręci Pablo Larraín ("Jackie", "Neruda"). więcej
17.06.2020
Michael Keaton zagra główną rolę w nowym serialu "Dopesick". więcej
17.06.2020
Maggie Smith ("Downton Abbey"), Kathy Bates ("American Horror Story") i Laura Linney ("Ozark") zagrają w filmie "The Miracle Club". więcej