Operator filmowy Witold Sobociński nie żyje

Operator filmowy Witold Sobociński nie żyje
ZOBACZ GALERIĘ Operator filmowy Witold Sobociński nie żyje

Operator filmowy Witold Sobociński nie żyje

Witold Sobociński, autor zdjęć do "Frantica" Romana Polańskiego czy "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy nie żyje. Twórca miał 89 lat.

10 listopada w towarzystwie Romana Polańskiego operator odebrał nagrodę za całokształt twórczości na festiwalu Camerimage w Bydgoszczy.

Witold Sobociński zrealizował zdjęcia do ponad 60 filmów. Były wśród nich tak znakomite obrazy jak "Frantic" Romana Polańskiego, "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy czy "Sanatorium pod Klepsydrą" Wojciecha Jerzego Hasa.

W latach 50. występował jako muzyk wraz z zespołem jazzowym Melomani, w którym grał na perkusji i puzonie. W 1955 ukończył studia na Wydziale Operatorskim PWSTiF w Łodzi (dyplom w 1984). Zadebiutował jako operator w 1967 roku przy filmie Jerzego Skolimowskiego "Ręce do góry".

Witold Sobociński był ojcem zmarłego w 2001 operatora Piotra Sobocińskiego i dziadkiem operatora Piotra Sobocińskiego jr.

OSTATNIE

18.06.2020
Amazon zaprezentował trailer drugiego sezonu serialu "Hanna" z Esme Creed-Miles w roli głównej. więcej
18.06.2020
Elijah Wood zagra w kryminalnym thrillerze "No Man of God", który powstanie na podstawie historii seryjnego zabójcy Teda Bundy'ego. więcej
17.06.2020
Kristen Stewart wcieli się w Księżnę Dianę w nowym filmie, który kręci Pablo Larraín ("Jackie", "Neruda"). więcej
17.06.2020
Michael Keaton zagra główną rolę w nowym serialu "Dopesick". więcej
17.06.2020
Maggie Smith ("Downton Abbey"), Kathy Bates ("American Horror Story") i Laura Linney ("Ozark") zagrają w filmie "The Miracle Club". więcej