Orły 2012 rozdane - "Róża" triumfuje!

Polska Akademia Filmowa po raz 14. przyznała swoje nagrody polskim twórcom za najlepsze filmowe dokonania wczoraj podczas gali w Teatrze Narodowym w Warszawie.
Najlepszym polskim filmem ubiegłego roku została "Róża" Wojciecha Smarzowskiego. W swojej kategorii pokonała "W ciemności" Agnieszki Holland i "Salę samobójców" Jana Komasy.

Wieczór zakończył się dla Smarzowskiego wyjątkowo - odebrał on nie tylko trofeum dla najlepszego filmu, ale i dla najlepszego reżysera. "Róża" przyniosła też szczęście Agacie Kuleszy, którą uznano za najlepszą aktorkę. Już wkrótce widzowie CANAL+ zobaczą aktorkę w głównej roli w serialu sensacyjnym "Krew z krwi". Agata Kulesza w kategorii aktorskiej pokonała Romę Gąsiorowską ("Ki") oraz Agnieszkę Grochowską ("W ciemności").

Wśród nagrodzonych aktorów "Róży" znalazł się również Jacek Braciak, który otrzymał Orła dla najlepszego aktora drugoplanowego. Natomiast za najlepszy scenariusz - właśnie do "Róży" - nagrodzono Michała Szczerbica. Film Smarzowskiego otrzymał też Nagrodę Publiczności.

Statuetkę dla najlepszego aktora w roli pierwszoplanowej zabrał do domu Robert Więckiewicz, który wykreował najlepszą w swoim dorobku artystycznym rolę w filmie "W ciemności" w reż. Agnieszki Holland. Wśród nominowanych w tej kategorii byli również: Marcin Dorociński ("Róża") oraz Jakub Gierszał ("Sala samobójców").
Najlepszą aktorką drugoplanową uznano Kingę Preis, którą Akademia doceniła za rolę w filmie "W ciemności".

Film Agnieszki Holland nagrodzono także za najlepsze zdjęcia autorstwa operatorki Jolanty Dylewskiej, zaś najlepszą muzykę skomponował Michał Lorenc - tym razem do filmu "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł".

W kategorii najlepsza scenografia Orły zdobyli Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński za film "Młyn i krzyż", który okazał się szczęśliwy także dla Doroty Roqueplo (nagroda za kostiumy).

Reżyserzy Adrian Panek ("Daas") i Leszek Dawid ("Ki") zostali pokonani przez Jana Komasę ("Sala samobójców"), którego Akademia nagrodziła Orłem w kategorii Odkrycie roku.
Natomiast reżyser Janusz Majewski został uhonorowany Orłem za osiągnięcia życia.

Orły, czyli polskie nagrody filmowe, przyznaje od 1999 r. Polska Akademia Filmowa. W jej skład wchodzi ponad 500 osób, a prezydentem od 2008 r. była Agnieszka Holland. Nowym Prezydentem PAF został wybrany w tym roku reżyser Dariusz Jabłoński.

Widzowie CANAL+ już w maju będą mogli obejrzeć "Salę samobójców" Jana Komasy. Premierowa emisja filmu jest planowana na 12 maja br. CANAL+ jako pierwsza telewizja w Polsce pokaże również nagrodzony 3 statuetkami Polskiej Akademii Filmowej oraz nominowany do OSCARA 2012 film Agnieszki Holland "W ciemności".

CZYTAJ WIĘCEJ:

"HENIEK JAK ARTYSTA" - O POLSKIEJ KINEMATOGRAFII PISZE JACEK RAKOWIECKI NA SWOIM BLOGU FILMOWISKO

PREMIERA TELEWIZYJNA "W CIEMNOŚCI" AGNIESZKI HOLLAND W CANAL+

OSTATNIE

13.10.2019
Idina Menzel zagra macochę w nowej ekranizacji baśni "Kopciuszek". więcej
13.10.2019
Gal Gadot zagra główną rolę w filmie "Irena Sendler" opowiadającym o polskiej bohaterce. więcej
11.10.2019
W sieci pojawił się klip z komedii "JoJo Rabbit" w reżyserii Taiki Waititiego. więcej
11.10.2019
Black Eyed Peas i J Balvin opublikował teledysk "RITMO (Bad Boys For Life)" promujący film z Willem Smithem i Martinem Lawrence'em. więcej
11.10.2019
Jane Fonda została aresztowana dziś w Waszyngtonie podczas protestów związanych ze zmianami klimatycznymi. więcej