Produkcja z Michaliną Olszańską na festiwalu w Berlinie

W sekcji Panorama zbliżającego się Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie znalazł się czesko-polsko-słowacko-francuski film "Ja, Olga Hepnarová" w reżyserii Tomáša Weinreba i Petra Każdy.

Oparty na faktach obraz opowiada o młodej kobiecie, która 10 lipca 1973 roku wjechała ciężarówką w ludzi stojących na przystanku tramwajowym na praskich Holešovicach. W czasie procesu potwierdziła, że jej intencją było zabicie jak największej liczby osób. Tuż przed zdarzeniem, Olga wysłała list do lokalnych gazet, w którym tłumaczyła powody swojego zachowania: "Jestem samotnikiem. Człowiekiem zniszczonym przez ludzi. Mam wybór - zabić siebie albo innych. Wybieram zemstę. To zbyt proste, by opuścić ten świat cichym samobójstwem. (...) Mój wyrok: Olga Hepnarová zostanie ofiarą swojego własnego bestialstwa, skazaną na karę śmierci". Faktycznie tak się stało - Olga była ostatnią kobietą w byłej Czechosłowacji, na której wykonano karę śmierci.

Obraz jest debiutem reżysersko-producenckim Tomáša Weinreba i Petra Kazdy, którzy są także autorami scenariusza. W postać głównej bohaterki wcieliła się Michalina Olszańska. Obok niej gra też Marta Mazurek (obie aktorki będziemy mogli oglądać również w Polsce, od 25 grudnia, w "Córkach dancingu"). Za zdjęcia odpowiada Adam Sikora.

Panorama jest jedną z najważniejszych - obok konkursu głównego - sekcji festiwalu w Berlinie. W minionych latach prezentowano tu m.in. "Baby Blues" Katarzyny Rosłaniec, "Sponsoring" Małgorzaty Szumowskiej i "Salę samobójców" Jana Komasy.

Poza "Ja, Olga Hepnarová" w tym roku w sekcji będzie można zobaczyć m.in. takie filmy, jak "Junction 48" (reż. Udi Aloni), "Maggie's Plan" (reż. Rebecca Miller), "Reminder" (reż. Omer Fast) czy "War on Everyone" (reż. John Michael McDonagh).

66. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie odbędzie się w dniach 11-21 lutego.

OSTATNIE

18.06.2020
Amazon zaprezentował trailer drugiego sezonu serialu "Hanna" z Esme Creed-Miles w roli głównej. więcej
18.06.2020
Elijah Wood zagra w kryminalnym thrillerze "No Man of God", który powstanie na podstawie historii seryjnego zabójcy Teda Bundy'ego. więcej
17.06.2020
Kristen Stewart wcieli się w Księżnę Dianę w nowym filmie, który kręci Pablo Larraín ("Jackie", "Neruda"). więcej
17.06.2020
Michael Keaton zagra główną rolę w nowym serialu "Dopesick". więcej
17.06.2020
Maggie Smith ("Downton Abbey"), Kathy Bates ("American Horror Story") i Laura Linney ("Ozark") zagrają w filmie "The Miracle Club". więcej