Quentin Tarantino na Camerimage

Quentin Tarantino na Camerimage
ZOBACZ GALERIĘ Quentin Tarantino na Camerimage

Quentin Tarantino na Camerimage

Podczas gali zamknięcia Camerimage uhonoruje trzykrotnego laureata Oscara autora zdjęć Roberta Richardsona oraz dwukrotnie nagrodzonego Oscarem wybitnego reżysera i scenarzystę Quentina Tarantino nagrodą dla duetu autor zdjęć-reżyser.

Obaj twórcy odbiorą nagrodę osobiście w Toruniu i przedstawią festiwalowej publiczności swój piąty wspólny projekt, "Pewnego razu... w Hollywood".

Dzięki swojej ogromnej wyobraźni i mistrzostwu prowadzenia wielowątkowych narracji, Quentin Tarantino stał się jednym z najbardziej uznanych twórców filmowych swojego pokolenia. Dziewięć jego filmów – "Wściekłe psy", "Pulp Fiction", "Jackie Brown", "Kill Bill" oraz "Kill Bill 2", "Death Proof", "Bękarty wojny", "Django", "Nienawistna ósemka" i "Pewnego razu... w Hollywood" – było łącznie nominowanych do 24 Oscarów, zdobywając pięć, w tym dwa za scenariusze Tarantino do "Pulp Fiction" i "Django". Za "Pulp Fiction" został również uhonorowany Złotą Palmą w Cannes.

Robert Richardson wyrobił sobie reputację ambitnymi, wymagającymi emocjonalnie filmami osadzonymi w gnębionym traumatycznymi konfliktami Salwadorze ("Salwador"), rozdartym wojną Wietnamie ("Pluton") czy w samym sercu betonowo-elektronicznej dżungli Wall Street ("Wall Street"). Przez kolejne dekady nakręcił między innymi "JFK", "Pomiędzy niebem a ziemią", "Kasyno", "Aviator", "Wyspa tajemnic", "Hugo i jego wynalazek" oraz stał się mistrzem światła, cienia i kadrowania, a nakręcone przez niego projekty odmieniły sposób, w jaki oglądamy dziś filmy.

- Duet ten zachwycił dylogią "Kill Bill", stworzył alternatywną wersję II wojny światowej w "Bękartach wojny", dokonał dekonstrukcji amerykańskich mitów w "Django", ukazał na taśmie 70mm piękno westernu w "Nienawistnej ósemce" - mówi Marek Żydowicz, dyrektor Festiwalu EnergaCAMERIMAGE. - Z kolei "Pewnego razu... w Hollywood" to poruszająca do żywego i jednocześnie podnosząca na duchu opowieść o Los Angeles na przełomie dwóch epok. Robert Richardson i Quentin Tarantino opowiadają ciekawe, wizualnie imponujące historie, które służą za przypomnienie, dlaczego wielu z nas zakochało się w kinie. Przyznajemy im tę nagrodę z ogromną przyjemnością.

Camerimage 2019 zaplanowany jest na 9-16 listopada.

OSTATNIE

18.06.2020
Amazon zaprezentował trailer drugiego sezonu serialu "Hanna" z Esme Creed-Miles w roli głównej. więcej
18.06.2020
Elijah Wood zagra w kryminalnym thrillerze "No Man of God", który powstanie na podstawie historii seryjnego zabójcy Teda Bundy'ego. więcej
17.06.2020
Kristen Stewart wcieli się w Księżnę Dianę w nowym filmie, który kręci Pablo Larraín ("Jackie", "Neruda"). więcej
17.06.2020
Michael Keaton zagra główną rolę w nowym serialu "Dopesick". więcej
17.06.2020
Maggie Smith ("Downton Abbey"), Kathy Bates ("American Horror Story") i Laura Linney ("Ozark") zagrają w filmie "The Miracle Club". więcej