Roy Scheider nie żyje

Wczoraj, w szpitalu Akademii Medycznej Uniwersytetu Arkansas zmarł Roy Scheider. Miał 75 lat.

Aktor, nominowany dwukrotnie do Oscara za role w obrazach "Francuski łącznik" i "Cały ten zgiełk", zapisał się w pamięci widzów przede wszystkim dzięki roli w horrorze "Szczęki".

Scheider przyszedł na świat w miejscowości Orange w stanie New Jersey. W młodości interesował się baseballem i boksem, zdecydował się jednak na studia dramatyczne. Po krótkiej służbie wojskowej rozpoczął karierę aktorską na deskach nowojorskich teatrów.

Z teatru Scheider trafił do telewizji, przyjmując role w kilku operach mydlanych. Wkrótce na jego drodze pojawiły sie propozycje filmowe. Wśród jego pierwszych kreacji znalazły się występy w obrazach "The Curse of the Living Corpse", "Star!," "Paper Lion," "Stiletto" i "Puzzle of a Downfall Child".

Zwrot w karierze aktora nastąpił wraz z występem w fprodukcji "Klute" u boku Jane Fondy. Wkrótce Scheider zagrał również u boku Gene'a Hackmana w dziele "Francuski łącznik", zdobywając pierwsza nominację do Oscara. W roku 1975 gwiazdor pojawił się na ekranach jako niezapomniany Martin Brody, policjant zmagający sie z krwiożerczym rekinem w przeboju "Szczęki" Stevena Spielberga. Kolejnym poważnym osiągnięciem był występ w musicalu "Cały ten zgiełk" Boba Fosse'a z 1979 roku, który przyniósł artyście kolejną nominację do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Wśród późniejszych kreacji Scheidera znalazły się występy w filmach "Błękitny grom", "Wydział Rosja", "Rozjemca" czy "Zaklinacz deszczu". Gwiazdor pojawiał się również na planie seriali "Third Watch" czy "Prawo i porządek".

Chociaż lekarze nie podali oficjalnej przyczyny śmierci artysty, wiadomo, że od roku 2004 walczył z nowotworem szpiku kostnego i przeszedł operację przeszczepu szpiku kostnego. Scheider z żoną Brendą doczekał się trójki dzieci, dwóch córek i syna.
Tagi: Roy Scheider

OSTATNIE

18.06.2020
Amazon zaprezentował trailer drugiego sezonu serialu "Hanna" z Esme Creed-Miles w roli głównej. więcej
18.06.2020
Elijah Wood zagra w kryminalnym thrillerze "No Man of God", który powstanie na podstawie historii seryjnego zabójcy Teda Bundy'ego. więcej
17.06.2020
Kristen Stewart wcieli się w Księżnę Dianę w nowym filmie, który kręci Pablo Larraín ("Jackie", "Neruda"). więcej
17.06.2020
Michael Keaton zagra główną rolę w nowym serialu "Dopesick". więcej
17.06.2020
Maggie Smith ("Downton Abbey"), Kathy Bates ("American Horror Story") i Laura Linney ("Ozark") zagrają w filmie "The Miracle Club". więcej