"Różyczka" zwycięzcą na MFF Tiburon w USA

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tiburon w Kalifornii, który odbywał się w dniach 7-15 kwietnia, miał w tym roku 10. - jubileuszową - edycję. Wśród zaprezentowanych 148 filmów z całego świata znalazło się siedem produkcji polskich, a największe uznanie w oczach jurorów zyskała "Różyczka" Jana Kidawy-Błońskiego.

"Różyczka" to opowieść o późnych latach 60-tych w Polsce: o pisarzu i jego żonie, która romansuje z agentem SB i pomaga w inwigilowaniu własnego męża. Film otrzymał nagrodę dla najlepszego obrazu, a jego twórca został doceniony za najlepszą reżyserię. Magdalenę Boczarską natomiast wyróżniono jako najlepszą aktorkę.

Wśród filmów festiwalowych, m.in. z USA, Francji, Kanady, Niemiec, Japonii, Hiszpanii, Czech czy Kuby, które brały udział w konkursie, znalazły się też inne uznane polskie produkcje - "Rewers" Borysa Lankosza, "Zero" Pawła Borowskiego i "Wenecja" Jana Jakuba Kolskiego. Poza tym kilka krótkich metraży: "10 years to Nashville" Katarzyny Trzaski, "Plama" i "Przez szybę" Igora Chojny, a także polsko-meksykański "Waterdrop" Joaquína del Paso i Jana Pawła Trzaski.

Przewodnią ideą Międzynarodowego Festiwalu Filmów Tiburon jest motto: "zrozumieć świat poprzez film". Organizatorzy chcą propagować tolerancję między ludźmi z różnych kręgów kulturowych, wzbogacać świadomość kulturową oraz kreować wspólny obszar porozumienia i wymiany myśli między niezależnymi twórcami wszystkich narodowości.


źródło: www.indiewire.com

OSTATNIE

18.06.2020
Amazon zaprezentował trailer drugiego sezonu serialu "Hanna" z Esme Creed-Miles w roli głównej. więcej
18.06.2020
Elijah Wood zagra w kryminalnym thrillerze "No Man of God", który powstanie na podstawie historii seryjnego zabójcy Teda Bundy'ego. więcej
17.06.2020
Kristen Stewart wcieli się w Księżnę Dianę w nowym filmie, który kręci Pablo Larraín ("Jackie", "Neruda"). więcej
17.06.2020
Michael Keaton zagra główną rolę w nowym serialu "Dopesick". więcej
17.06.2020
Maggie Smith ("Downton Abbey"), Kathy Bates ("American Horror Story") i Laura Linney ("Ozark") zagrają w filmie "The Miracle Club". więcej