Szyc nagrodzony w Montrealu

Borys Szyc otrzymał nagrodę dla Najlepszego Aktora za rolę w filmie "Kret" - opowieści o rodzinie byłego działacza górniczej "Solidarności", który został zmuszony do współpracy z służbą bezpieczeństwa.

28 sierpnia zakończył się 35. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Montrealu. Laur w kategorii Najlepsza Rola Męska został przyznany - ex aequo - Borysowi Szycowi oraz Danny'emu Hustonowi, który zagrał we francusko - izraelskim obrazie "Playoff" Erana Riklisa.

"Kret" to fabularny debiut znanego polsko-francuskiego dokumentalisty Rafaela Lewandowskiego. Główny bohater, Paweł (Borys Szyc) prowadzi wraz z ojcem (Marian Dziędziel) interes - sprowadzają z Francji do Polski używaną odzież. Pewnego dnia jedna z gazet zamieszcza zdjęcie ojca i oskarża go o kooperację z służbą bezpieczeństwa. Prowadzi to do kryzysu - zarówno na gruncie zawodowym, jak i rodzinnym.Inspiracją do powstania filmu były wzajemne oskarżenia, jakie rzucali na siebie nawzajem na scenie politycznej byli działacze "Solidarności". Reżyser uważa, że zaprzepaścili oni w ten sposób sukces swojej organizacji, i to właśnie zapragnął pokazać w "Krecie".

Obraz był współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, na festiwalu w Montrealu był pokazywany w ramach Konkursu Międzynarodowego. Była to jednocześnie światowa premiera tej produkcji; polska premiera odbyła się 5 sierpnia 2011 roku.


www.pisf.pl

OSTATNIE

18.06.2020
Amazon zaprezentował trailer drugiego sezonu serialu "Hanna" z Esme Creed-Miles w roli głównej. więcej
18.06.2020
Elijah Wood zagra w kryminalnym thrillerze "No Man of God", który powstanie na podstawie historii seryjnego zabójcy Teda Bundy'ego. więcej
17.06.2020
Kristen Stewart wcieli się w Księżnę Dianę w nowym filmie, który kręci Pablo Larraín ("Jackie", "Neruda"). więcej
17.06.2020
Michael Keaton zagra główną rolę w nowym serialu "Dopesick". więcej
17.06.2020
Maggie Smith ("Downton Abbey"), Kathy Bates ("American Horror Story") i Laura Linney ("Ozark") zagrają w filmie "The Miracle Club". więcej