"Teddy Bear" i "Ki" najlepsze na 5. Off Plus Camera

Główna nagroda - 100 tysięcy dolarów - trafiła w ręce Madsa Matthiesena, reżysera zwycięskiego filmu "Teddy Bear". Pokazano go w ramach Konkursu Głównego "Wytyczanie drogi".

Międzynarodowe jury pod przewodnictwem Andrzeja Żuławskiego uznało "Teddy Bear" Matthiesena za najlepszy w Konkursie Głównym i przyznało reżyserowi nagrodę główną w wysokości 100 tys. dolarów. Jest to opowieść o mężczyźnie w średnim wieku, który szukając prawdziwej miłości, wyrusza na wycieczkę do Tajlandii, światowej stolicy rozpusty. Ta podróż wpłynie na jego dalsze życie, zaś widzom daje niemało do myślenia, przy okazji wzruszając i poruszając nasze czułe struny.

Duński kulturysta Kim Kold zagrał rolę główną, a jego matkę - Elsebeth Steentoft. Pięć lat temu oboje wystąpili w krótkometrażowym filmie "Denis", który był punktem wyjścia dla "Teddy Beara" nagrodzonego już na festiwalu Sundance. Tam otrzymał on nagrodę dla najlepszego reżysera filmu nieanglojęzycznego. Matthiesen otrzyma także milion złotych od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, jeśli swój najnowszy film zdecyduje się zrealizować w Polsce.

W konkursie Polskich Filmów Fabularnych wystartowała m.in. słynna już "Róża" Wojciecha Smarzowskiego, ale jury (w międzynarodowym składzie) uznali za najciekawszą kameralną historię "Ki" Leszka Dawida. Główną rolę Romy Gąsiorowskiej wychwalał sam przewodniczący jury, Michael Radford (reżyser m.in. słynnego "Listonosza"). Nagrodą dodatkową dla twórców filmów była propozycja zagranicznej dystrybucji.

Nagrodę Publiczności zgarnęło "Pół na pół" Jonathana Levine'a, poruszające w nieszablonowy sposób problem choroby nowotworowej, a Międzynarodowa Federacja Krytyków FIPRESCI swoją nagrodę przyznała filmowi "Electrick Children" Rebeki Thomas. W programie krakowskiego festiwalu znalazły się także warte uwagi filmy, które nie znalazły się w gronie laureatów: ekranizacja powieści "Generation P" Wiktora Pielewina w reż. Wiktora Ginzburga, debiut reżyserski Ralpha Fiennesa "Coriolanus" według dramatu Szekspira czy "Sleeping Beauty" Julii Leigh.

Zwycięzcom gratulujemy i czekamy na przyszłoroczną edycję festiwalu.


źródło: www.offpluscamera.com

OSTATNIE

18.06.2020
Amazon zaprezentował trailer drugiego sezonu serialu "Hanna" z Esme Creed-Miles w roli głównej. więcej
18.06.2020
Elijah Wood zagra w kryminalnym thrillerze "No Man of God", który powstanie na podstawie historii seryjnego zabójcy Teda Bundy'ego. więcej
17.06.2020
Kristen Stewart wcieli się w Księżnę Dianę w nowym filmie, który kręci Pablo Larraín ("Jackie", "Neruda"). więcej
17.06.2020
Michael Keaton zagra główną rolę w nowym serialu "Dopesick". więcej
17.06.2020
Maggie Smith ("Downton Abbey"), Kathy Bates ("American Horror Story") i Laura Linney ("Ozark") zagrają w filmie "The Miracle Club". więcej