Tomasz Kot jako profesor Zbigniew Religa

Tomasz Kot jako profesor Zbigniew Religa
ZOBACZ GALERIĘ Tomasz Kot jako profesor Zbigniew Religa

Tomasz Kot jako profesor Zbigniew Religa

Łukasz Palkowski zaczął zdjęcia do filmu "Bogowie". Jest to oparta na faktach opowieść o młodym Zbigniewie Relidze, który w latach 80. dokonał pierwszego w Polsce, udanego przeszczepu serca. W roli głównej zobaczymy Tomasza Kota.

Film portretuje wybitnego człowieka, który odważył się zmienić obowiązujące zasady. Wyjmując z ludzkiego ciała serce, Religa przełamał moralne, kulturowe i religijne tabu. Kilka dekad temu transplantacja serca była według powszechnej opinii działaniem wbrew naturze.

- To jest film o pięknej sprawie i stanowi duże wyzwanie aktorskie - mówi Tomasz Kot. - Podczas przygotowań poznałem ludzi uratowanych dzięki działalności Zbigniewa Religi, którzy dalej żyją. Odczuwam olbrzymią odpowiedzialność za tę rolę.

Scenariusz opowiada o dwóch latach z życia Religi, gdy wraz z ekipą młodych lekarzy opuszcza Warszawę i obejmuje własną klinikę. Przeciwstawienie się młodego zespołu pod wodzą Religi ich dawnym nauczycielom było dla wszystkich dużym ryzykiem zawodowym.

Bezkompromisowy charakter Religi pozwolił mu osiągnąć cel, który wydawał się niemożliwy do osiągnięcia. Zmagania profesora to również walka o sprzęt i fundusze, a przede wszystkim starcie z przestarzałymi sposobami myślenia i niemocą charakterystyczną dla schyłku PRL.

- Podczas lektury "Bogów" urzekł mnie bunt bohatera. Jego walka o rzeczy niemal niemożliwe w otaczających go realiach - mówi Łukasz Palkowski. - Każdy prowadzi jakąś walkę o zmianę kawałka świata, przy czym ja swoją regularnie przegrywam. Historia Religi daje mi jednak nadzieję, że przyjdzie taki czas, kiedy ostatni będą pierwszymi.

"Bogowie" są również portretem fascynującego i hermetycznego świata kardiochirurgów, pełnego codziennej walki o życie pacjentów, skrajnych emocji, trudnych decyzji

W obsadzie poza Tomaszem Kotem, zobaczymy Piotra Głowackiego, Szymona Piotra Warszawskiego i Rafała Zawieruchę grających role Mariana Zembali, Andrzeja Bochenka oraz Romualda Cichonia. Żonę profesora, Annę Religę gra Magdalena Czerwińska. W pozostałych rolach pojawią się Kinga Preis, Sonia Bohosiewicz, Marian Opania, Jan Englert, Zbigniew Zamachowski, Władysław Kowalski i Damian Damięcki.

Zdjęcia będą kręcone w Warszawie, na Mazurach i na Śląsku.

OSTATNIE

18.06.2020
Amazon zaprezentował trailer drugiego sezonu serialu "Hanna" z Esme Creed-Miles w roli głównej. więcej
18.06.2020
Elijah Wood zagra w kryminalnym thrillerze "No Man of God", który powstanie na podstawie historii seryjnego zabójcy Teda Bundy'ego. więcej
17.06.2020
Kristen Stewart wcieli się w Księżnę Dianę w nowym filmie, który kręci Pablo Larraín ("Jackie", "Neruda"). więcej
17.06.2020
Michael Keaton zagra główną rolę w nowym serialu "Dopesick". więcej
17.06.2020
Maggie Smith ("Downton Abbey"), Kathy Bates ("American Horror Story") i Laura Linney ("Ozark") zagrają w filmie "The Miracle Club". więcej