Tylko 6 procent amerykańskich filmów wyreżyserowanych przez kobiety

Amerykańska Gildia Reżyserów przeprowadziła badania, które pokazały, jak mało kobiet zajmuje się (jest dopuszczanych?) do zawodu reżysera w USA.

Według specjalnego raportu, którzy przyjrzał się 376 produkcjom z lat 2013 i 2014, zaledwie 6,4% z nich wyreżyserowane zostało przez kobiety. Jeszcze gorzej statystyki te wypadają dla kobiet z mniejszości - to zaledwie 1,3% wszystkich dzieł.

84,2% amerykańskich filmów z badanego okresu wyreżyserowanych zostało przez białych mężczyzn.

- Ten raport nie pokazuje tego, jak wiele tracą ludzie, którzy kochają amerykańskie kino - wręcz całą naszą kulturę - gdy pojawiają się tak olbrzymie dysproporcje, gdy większość filmów reżyserowana jest przez twórców jednej płci i jednej rasy - komentuje prezydent Gildii Paris Barclay. - Nie znamy jednak sposobu na to, by to policzyć.

Według Barclaya, który jest pierwszym Afroamerykaninem na czele Gildii, wielkie studia nie podejmują żadnych działań, by sytuację tę zmienić, choć mogłyby z łatwością takie plany wprowadzić.

Ostatnio reżyseria pochłania coraz bardziej Angelinę Jolie. Świat zna również filmy Kathryn Biegelow, Sofii Coppoli, Nory Ephron, Catherine Hardwicke, Nancy Meyers, Julie Taymor, Jane Campion czy Amy Heckerling. Może jeszcze kilkunastu kobiet. Nawet bez dokładnych statystyk widać, że nie ma tych nazwisk za wielu.

OSTATNIE

18.06.2020
Amazon zaprezentował trailer drugiego sezonu serialu "Hanna" z Esme Creed-Miles w roli głównej. więcej
18.06.2020
Elijah Wood zagra w kryminalnym thrillerze "No Man of God", który powstanie na podstawie historii seryjnego zabójcy Teda Bundy'ego. więcej
17.06.2020
Kristen Stewart wcieli się w Księżnę Dianę w nowym filmie, który kręci Pablo Larraín ("Jackie", "Neruda"). więcej
17.06.2020
Michael Keaton zagra główną rolę w nowym serialu "Dopesick". więcej
17.06.2020
Maggie Smith ("Downton Abbey"), Kathy Bates ("American Horror Story") i Laura Linney ("Ozark") zagrają w filmie "The Miracle Club". więcej