"Ukryci" Holland polskim kandydatem do Oscara

"Ukryci", polsko-niemiecko-kanadyjska koprodukcja o losach Polaka ukrywającego Żydów z lwowskiego getta, została wybrana na kandydata do Oscara 2012 w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

Komisja Oscarowa powołana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego w składzie: Dariusz Gajewski (przewodniczący), Michał Chaciński, Agatha Dominik, Sławomir Jóźwik, Krzysztof Kamyszew, Zygmunt Miłoszewski, Agnieszka Odorowicz, Ilona Ostrowska i Paweł Potoroczyn jednogłośnie wybrała film "Ukryci" ("In Darkness") w reżyserii Agnieszki Holland na polskiego kandydata do Oscara.

Prawo do dystrybucji filmu w Stanach Zjednoczonych nabyła już w lutym firma Sony Pictures Classics, specjalizująca się w promocji i dystrybucji w USA filmów nieanglojęzycznych. W Polsce film Agnieszki Holland będzie rozpowszechniał Kino Świat, premiera kinowa planowana jest na wrzesień tego roku.

"Ukryci" to historia Polaka Leopolda Sochy, który w czasie II wojny światowej bezinteresownie ukrywa w kanałach grupę Żydów z lwowskiego getta. Ryzykuje życie swoje oraz swoich najbliższych, by uratować ich przed śmiercią. Dzięki jego pomocy mogą oni spędzić pod ziemią niemal 14 miesięcy.

W roli Sochy wystąpił Robert Więckiewicz, a u jego boku zagrali m.in.: Agnieszka Grochowska, Kinga Preis, Julia Kijowska, Marcin Bosak  oraz niemiecki aktor Benno Fürmann. Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska.


źródło: www.hollywoodreporter.com

OSTATNIE

18.06.2020
Amazon zaprezentował trailer drugiego sezonu serialu "Hanna" z Esme Creed-Miles w roli głównej. więcej
18.06.2020
Elijah Wood zagra w kryminalnym thrillerze "No Man of God", który powstanie na podstawie historii seryjnego zabójcy Teda Bundy'ego. więcej
17.06.2020
Kristen Stewart wcieli się w Księżnę Dianę w nowym filmie, który kręci Pablo Larraín ("Jackie", "Neruda"). więcej
17.06.2020
Michael Keaton zagra główną rolę w nowym serialu "Dopesick". więcej
17.06.2020
Maggie Smith ("Downton Abbey"), Kathy Bates ("American Horror Story") i Laura Linney ("Ozark") zagrają w filmie "The Miracle Club". więcej