"Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego w kinach w 2016 roku

"Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego w kinach w 2016 roku
ZOBACZ GALERIĘ "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego w kinach w 2016 roku

"Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego w kinach w 2016 roku

Skończyły się zdjęcia do "Wołynia", najnowszego filmu Wojciecha Smarzowskiego. Ostatni klaps padł 21 sierpnia. Tydzień temu rozpoczął się montaż. Premiera, o ile wszystko pójdzie dobrze, odbędzie się za rok na festiwalu w Gdyni.

Ekipa pracowała na planie przez ponad 70 dni, ale warto zauważyć, że zdjęcia rozłożone były na cały rok - tak, by pokazać cztery pory roku. W filmie jest około 130 ról aktorskich. Mówi się pięcioma językami - po polsku, ukraińsku, niemiecku, rosyjsku i w jidysz.

Na festiwalu filmowym w Gdyni, na którym odbyła się konferencja z okazji końca zdjęć do "Wołynia", Wojciech Smarzowski zdradził, że główną bohaterką filmu będzie dziewczyna (Michalina Łabacz) wplątana w relacje z trzema mężczyznami: Ukraińcem, swoją pierwszą miłością, polskim bogatym gospodarzem, za którego ma wyjść z woli ojca, wreszcie z AK-owcem.

- Gdy kręciłem "Różę", obiecywałem sobie, że nie będę już więcej robił filmów historycznych - mówił Wojciech Smarzowski w Gdyni. - Reakcja na ten film spowodowała jednak, że zmieniłem zdanie i postanowiłem powrócić do tematyki historycznej. Dużo czytałem o wydarzeniach na kresach, aż natrafiłem na książkę "Nienawiść" Stanisława Srokowskiego. Kilka wątków z opowiadań w niej zawartych wykorzystałem w scenariuszu.

Opowiadana historia jest fikcyjna, ale zarazem bardzo mocno odnosi się do wydarzeń, które przez historyków określane są mianem "rzezi wołyńskiej". Film posiada liczne grono konsultantów - ekspertów z dziedziny tamtych wydarzeń, stosunków polsko-ukraińskich, od muzyki, języka.

- Chciałem zrealizować film, który wzruszy i poruszy, opowie o naszej historii, może wywoła dyskusję - podsumowywał Smarzowski.

OSTATNIE

18.06.2020
Amazon zaprezentował trailer drugiego sezonu serialu "Hanna" z Esme Creed-Miles w roli głównej. więcej
18.06.2020
Elijah Wood zagra w kryminalnym thrillerze "No Man of God", który powstanie na podstawie historii seryjnego zabójcy Teda Bundy'ego. więcej
17.06.2020
Kristen Stewart wcieli się w Księżnę Dianę w nowym filmie, który kręci Pablo Larraín ("Jackie", "Neruda"). więcej
17.06.2020
Michael Keaton zagra główną rolę w nowym serialu "Dopesick". więcej
17.06.2020
Maggie Smith ("Downton Abbey"), Kathy Bates ("American Horror Story") i Laura Linney ("Ozark") zagrają w filmie "The Miracle Club". więcej