Adrien Brody

Głosów: 48, Suma: 225, Średnia: 4.67

Aktor

ur. 1973.04.14 (Nowy Jork, Nowy Jork, USA)
wiek: 46 lat

kraj pochodzenia: USA

Karierę zaczynał w roli magika. Jako dwunastoletni iluzjonista występował na przyjęciach dla dzieci, aż wreszcie jego matka, węgierska fotoreporterka Sylvia Plachy, zapisała go na zajęcia z aktorstwa.

Nagrody filmowe

Najlepszy aktor - Adrien Brody, film Pianista

Wybrana filmografia

 

Biografia

Brody zaczął grać na scenach off-broadwayowskich, a w 1988 - jako piętnastolatek - zadebiutował na szklanym ekranie w filmie "Home at Last" Davida Devriesa. Rok później pojawił się w epizodycznej roli w słynnych "Nowojorskich opowieściach" w reżyserii Woody'ego Allena, Francisa Forda Coppoli i Martina Scorsese. Zanim został zauważony w dramacie Stevena Soderbergha "Król wzgórza" (1993), zdążył jeszcze ukończyć American Academy of Dramatic Arts. Pomogło mu to w wykreowaniu trudnej roli Bena, postaci przypominającej pisarza Allena Ginsberga w filmie o beatnikach "The Last Time I Commited Suicide" (1997) Stephena Kaya, który powstał na podstawie listu Neala Cassady'ego do Jacka Kerouaca. Za występ w niskobudżetowym filmie "Restaurant" (1998) Erica Brossa aktor otrzymał pierwszą nominację do Independent Spirit Award, a już w tym samym roku zagrał obok takich sław, jak Sean Penn, John Travolta, Nick Nolte i George Clooney w dramacie wojennym Terrence'a Malicka "Cienka czerwona linia". Talentem do kreowania mrocznych, dwuznacznych postaci wykazał się w thrillerze "Oxygen" (1999), gdzie zagrał porywacza, który więzi swoją ofiarę głęboko pod ziemią i w "Morderczym lecie" (1999) Spike'a Lee, w którym wcielił się w drobnego przestępcę podejrzewanego o serię okrutnych zbrodni.

Kiedy w 2000 roku Roman Polański rozpoczął poszukiwania aktora do głównej roli w jego "Pianiście", Brody miał już na koncie występ w opowiadającym o rasizmie, antysemityzmie i konflikcie pokoleń "Smaku wolności" (1999) Barry'ego Levinsona i w typowanym do Złotej Palmy w Cannes obrazie "Chleb i róże" (2000) Kena Loacha. Paradoksalnie jednak rolę u Polańskiego aktor otrzymał m.in. dlatego, że nie był jeszcze sławny. "Ważne było, żeby nie był to ktoś bardzo znany, dlatego na samym początku postanowiliśmy, że będziemy szukać amatora. W Londynie zorganizowaliśmy otwarte przesłuchania. Zgłosiło się prawie półtora tysiąca osób, wśród nich kobiety, Chińczycy, Murzyni itd. Po przesłuchaniach uświadomiliśmy sobie, że trudno nam będzie znaleźć kogoś bez zawodowego przygotowania" - mówił reżyser podczas konferencji prasowej w Warszawie. Wybór padł wreszcie na Brody'ego. Aktor, który zdawał sobie sprawę, że rola Władysława Szplimana może odmienić jego karierę, do filmu przygotowywał się niezwykle skrupulatnie. Nie tylko schudł 15 kilogramów, ale również, żeby przybliżyć sobie poczucie straty, jakie odczuwał jego bohater, pozbył się mieszkania, samochodu i zrezygnował z ulubionych rozrywek. Starania opłaciły się. Na "Pianistę" spadł deszcz nagród, a sam Brody otrzymał Oscara i Cezara oraz nominacje do BAFTY, Europejskiej Nagrody Filmowej i Złotego Globu.

Gwałtowny wzrost popularności aktora nie przyczynił się jednak do błyskotliwego rozwoju jego zawodowej kariery. Brody wygrywał coraz to nowe plebiscyty (na najlepiej ubranego aktora, symbol seksu, ale też na największego imprezowicza oraz maminsynka Hollywood) i wciąż czekał na rolę tej rangi, co Szpilman w obrazie Polańskiego. Zagrał w krytykowanym thrillerze M. Night Shyamalana "Osada" (2004) i chłodno przyjętym "Śpiewającym detektywie" (2003) Keitha Gordona. Trochę lepsze recenzje przyniosła mu rola w "Obłędzie" (2005) Johna Maybury'ego, a niedługo później aktor zaskoczył udziałem w superprodukcji Petera Jacksona "King Kong" (2005). Choć jego zawodowy kalendarz na następne lata również nie wygląda imponująco, Brody wciąż beztrosko korzysta z uroków sławy. Prasa rozpisuje się o jego kolejnych romansach (m.in. z Naomi Campbell czy Keirą Knightly, z którą spotkał się na planie "Obłędu"), wielkie odzieżowe firmy biją się o jego twarz (Brody reklamuje ubrania włoskiego koncernu Zegna), a ostatnio aktor wystąpił nawet w teledysku Tori Amos (sam też jest zapalonym muzykiem - od wielu lat komponuje podkłady hip-hopowe).

INNE INFORMACJE O AKTORZE

Ray Liotta i Adrien Brody wysiadają z autobusu w Los Angeles

Ray Liotta, Ken Jeong i Adrien Brody zagrają w komedii...

09:10 (23.10)

Adrien Brody w "Peaky Blinders"

Laureat Oscara Adrien Brody zasilił obsadę czwartego...

00:43 (24.03)

Wes Anderson i Adrien Brody reklamują ubrania H&M

Wes Anderson ma wyjątkowy, niepodrabialny styl, nawet jak...

16:36 (28.11)

Adrien Brody, John Malkovich i Antonio Banderas jak...

Adrien Brody, John Malkovich i Antonio Banderas zagrają w...

10:45 (26.10)

Adrien Brody w thrillerze "Expiration"

Adrien Brody zagra byłego agenta CIA, który stanie do...

20:35 (16.09)

Adrien Brody jest Houdinim

Do sieci trafił zwiastun miniserialu "Houdini" z Adrienem...

18:43 (10.08)

John Cusack i Adrien Brody w chińskim "Dragon Blade"

John Cusack i Adrien Brody dołączyli do obsady chińskiego...

12:58 (16.06)

Kristen Connolly żoną Adriena Brody'ego

Kristen Connolly zagra żonę Harry'ego Houdiniego w...

00:08 (26.08)

Adrien Brody jako Kenneth Grahame

Adrien Brody zagra główną rolę w filmie "Banking on Mr....

12:54 (22.07)

Adrien Brody i Jordana Brewster napadają na bank

Adrien Brody i Jordana Brewster dołączyli do obsady filmu...

00:11 (25.06)

Adrien Brody jako Harry Houdini

Po ogromnym sukcesie serialu "Hatfields & McCoys" stacja...

09:37 (11.04)

Adrien Brody i Lindsay Lohan w niestosownej komedii

W sieci pojawił się zwiastun filmu "InAPPropriate Comedy"...

10:29 (13.03)

Cannes: Allen na dobry początek

"Paryż o poranku jest piękny, po południu - uroczy,...

09:00 (09.05)

Brody na prezydenta

Właśnie trwają przesłuchania do roli Abrahama Lincolna, w...

08:10 (13.01)

Adrien Brody zaręczony

Adrien Brody porzuci kawalerski stan już w przyszłym roku.

14:13 (25.04)

Adrien Brody i Emmanuelle Seigner na tropie zbrodniarza

Adrien Brody, Emmanuelle Seigner i Elsa Pataky dołączyli...

10:56 (11.04)